fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Współpraca byłego szefa brytyjskiego wywiadu z Chińczykami. Brak lojalności, lekceważenie zasad bezpieczeństwa czy tylko ordynarna chciwość obrotnego emeryta?

Alex Younger, były szef brytyjskiej agencji wywiadowczej MI6, rozpoczyna działalność w sektorze prywatnym – informuje „Intelligence Online”.

Warto przeczytać

Alex Younger, były kierownik MI6, założył firmę konsultingową – Vega Cyber Associates. Będzie zajmowała się cyberbezpieczeństwem. Younger przez sześć lat kierował brytyjską agencją wywiadowczą Secret Intelligence Service (SIS, czyli MI6), a pracował w niej łącznie przez 30 lat. Przejście do sektora prywatnego oznajmił 11 czerwca w felietonie napisanym dla „Financial Times”, w którym tłumaczył, jak ransomware zagraża nie tylko firmom, ale też rządom.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii nie zarejestrowano firmy pod nazwą Vega Cyber Associates. Jedyna taka firma zarejestrowana jest w Szwajcarii, a jej siedziba mieści się w Zugu.

Spółka z żoną

Vega Cyber to nie jedyna inicjatywa w zakresie gospodarczej aktywności byłego szefa MI6. W marcu bieżącego roku założył – tym razem w Londynie – Safa Partnership. Tu partnerką biznesową jest jego żona, Sara Hopkins, która zasiada również w zarządzie Michael Hopkins Investments, firmy założonej przez jej rodziców, architektów Michaela i Patricię Hopkins. Sara w ubiegłym roku weszła także do zarządu BigKid Foundation – organizacji charytatywnej pracującej dla młodzieży w południowym Londynie. Jej patronem w tym interesie jest Kenneth Olisa, biznesmen znany także z tego, że został pierwszym czarnoskórym lordem-porucznikiem Wielkiego Londynu. Wcześniej Olisa był dyrektorem Thomson Reuters, ale od 2018 r. należy do zarządu brytyjskiej filii Huawei – chińskiej firmy, która budzi poważne obawy brytyjskiego wywiadu. 

Kłopotliwy Huawei

Kiedy Younger szefował MI6, wyrażał swoje zaniepokojenie udziałem Huawei w budowaniu sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Uważał, że zezwolenie na wdrażanie technologii firmy tak bliskiej chińskiemu rządowi niesie ze sobą zagrożenia. Oświadczył to między innymi w przemówieniu na Uniwersytecie St. Andrews w 2018 r. Jednak już kilka miesięcy później na konferencji w Monachium twierdził, że sprawa jest bardziej złożona i nie rozwiąże jej prosty rządowy zakaz.

Tak jak poprzednicy

Wcześniejsi dyrektorzy MI6 po przejściu na urzędniczą emeryturę też rozpoczynali działalność w sektorze prywatnym. John Sawers (dyrektor w latach 2009-2014) najpierw przewodniczył Macro Advisory partners (MAP), doradzał BP, a teraz prowadzi własną firmę NewBridge Advisory. John Scarlett (dyrektor w latach 2004-2009) działa w firmie SC Strategy obsługującej między innymi Qatar Investment Authority (QIA), uwikłany w spór prawny z Olegiem Deripaską, oligarchę Władimira Czernuchina, a także rumuńskiego magnata, któremu grozi deportacja, Alexandra Adamescu. Richard Dearlove (dyrektor w latach 1999-2004) zasiada obecnie w zarządzie Ascot Group i reprezentuje Lloyd’s, jest także konsultantem wielu firm zajmujących się prywatnymi dochodzeniami, cyberbezpieczeństwem oraz dyplomacją biznesową. 

Jak widać, byli szefowie słynnego MI6, po przejściu na emeryturę doskonale dają sobie radę w biznesie. Jednak trudno nie dostrzec, że prowadzone przez nich interesy nie rzadko budzą podejrzenia dotyczące legalności oraz mówiąc delikatnie, stanowią źródło poważnych zastrzeżeń natury etyczno-moralnej. 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię