fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Inauguracja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Służby mundurowe — i nie tylko — oraz wojsko uzyskały innowacyjne narzędzie służące bezpieczeństwu zbiorowemu.

Warto przeczytać

Dzisiejsza inauguracja tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach stała pod znakiem zaprezentowanego na stoisku Grupy WB innowacyjnego rozwiązania w zakresie systemu łączności krytycznej.

Nową propozycję oparto na przenośnej i sprawdzonej sieci 4G/5G z przeznaczeniem dla operatorów struktury krytycznej, służb ratowniczych i wojska. Prywatna sieć łączności MC-NIB stanowi dorobek myśli technicznej polskich inżynierów i zapewnia niezawodną łączność w sytuacjach kryzysowych, stanach klęsk żywiołowych, awariach infrastruktury energetycznej czy telekomunikacyjnej, a także w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa publicznego. Innowacyjny system to efekt współpracy spółki MindMade (specjalizującej się w ramach GRUPY WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego) oraz IS-Wireless (polskiego dostawcy technologii sieciowych). 

„To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, jak straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, w tym sieci łączności dla energetyki” – powiedział prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk.

„Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK). Zapewnia interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz PIK nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych i w zastosowaniach wojskowych”– dodał Jan Jakub Szczyrek, prezes spółki MindMade.

 Opracowanie autonomicznego systemu komunikacji umożliwia szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych ekstremalnych. Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku. Mission Critical Network in the Box opracowano w celu przywrócenia publicznej łączności w sytuacjach, kiedy stałaby się niedostępna, na przykład w wyniku katastrofy. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla sił zbrojnych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej.

System MC-NIB zaprezentowano na stoisku GRUPY WB (F-2 w hali F w sekcji poświęconej systemom bezpieczeństwa publicznego). 

GRUPA WB polski producent nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, zatrudnia 1200 osób. Przedsiębiorstwo jest aktywne na globalnych rynkach systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, a także w obszarach elektromobilności i obronności.

MindMade to krajowy lider w dziedzinie projektowania i wytwarzania mobilnych systemów bezprzewodowych komunikacji specjalnej. Rozwiązania warszawskiej firmy przeznaczone są na rynek instytucjonalny dla służb mundurowych, przemysłu i administracji publicznej. 

IS-Wireless – polski dostawca mobilnych sieci 4G i 5G oferuje zgodne ze standardami oprogramowanie oraz sprzęt do budowy sieci RAN, jak i Core. IS-Wireless propaguje budowę sieci w modelu otwartym (Open RAN). Współpracuje z wieloma czołowymi krajowymi i zagranicznymi placówkami badawczymi. IS-Wireless zatrudnia ponad 50 wysokiej klasy specjalistów. W skład zespołu wchodzą pionierzy budowy sieci mobilnych w Polsce oraz twórcy prekursorskich prac badawczych w zakresie systemów radiowych. Jest też członkiem międzynarodowych grup pracujących nad standaryzacją sieci w modelu otwartym: ORAN Alliance oraz TIP (Telecom Infra Project).

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły