fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (niedziela, 12 września) w kraju

Dziś jest niedziela, dwieście pięćdziesiąty piąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.02, zachód o 19.01. Imieniny obchodzą: Gwidon, Maja, Maria, Piotr, Marlena, Sylwin oraz Teodulf.

Warto przeczytać

#

386 lat temu w Sztumskiej Wsi zawarty został rozejm polsko-szwedzki; zgodnie z jego postanowieniami Szwedzi wycofali się z miast i portów Pomorza Gdańskiego, pozostając jednak w Inflantach.

338 lat temu pod Wiedniem koalicja wojsk chrześcijańskich dowodzonych przez króla Jana III Sobieskiego pokonała armię turecką.

100 lat temu we Lwowie urodził Stanisław Lem, klasyk literatury science fiction, filozof, futurolog i eseista; jego książki “Powrót z gwiazd”, “Solaris”, “Opowieści o pilocie Pirxie”, “Dzienniki Gwiazdowe”, “Cyberiada” weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science fiction XX w.

91 lat temu w Warszawie urodził się Piotr Skrzynecki, założyciel kabaretu Piwnica pod Baranami, jego wieloletni konferansjer i lider.

80 lat temu w Tarnowie rozstrzelana została przez Niemców Helena Marusarzówna, narciarka, wielokrotna mistrzyni Polski; w czasie II wojny światowej działała w konspiracji jako kurier tatrzański.

53 lata temu w Warszawie zmarł Ryszard Siwiec, który 8 września 1968 r., podczas centralnych dożynek na Stadionie X-lecia, podpalił się na oczach tłumów, protestując przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

32 lata temu Sejm powołał rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego Prezesa Rady Ministrów w Polsce od zakończenia II wojny światowej.

31 lat temu w Warszawie zmarła Irena Eichlerówna, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych, przez ponad pół wieku związana z Teatrem Narodowym w Warszawie.

30 lat temu w Chicago zmarł Feliks Konarski, pseudonim Ref-Ren, pisarz, kierownik artystyczny i literacki teatrów rewiowych; w czasie II wojny światowej więzień sowieckich łagrów, następnie w armii gen. Władysława Andersa; autor słów pieśni “Czerwone maki na Monte Cassino”.

26 lat temu w Hausach w Niemczech zmarł Ernest Pohl, piłkarz, zawodnik m.in. Górnika Zabrze i Legii Warszawa; najskuteczniejszy strzelec w historii ekstraklasy z dorobkiem 186 goli; w latach 1955-1964 wystąpił w 46 oficjalnych meczach reprezentacji Polski, w których zdobył 39 goli.

#

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się dziś o godz. 12 msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Liturgii z udziałem najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP i marszałkami Sejmu i Senatu oraz premierem będzie przewodniczy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

W czasie liturgii papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Następnie zostaną odsłonięte portrety beatyfikacyjne nowych błogosławionych. Podczas eucharystii zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz kielich mszalny – nazywany Kielichem Pomnikiem, używany przez niego tylko podczas wielkich uroczystości.

W uroczystościach beatyfikacyjnych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie weźmie udział ok. 7 tys. osób, z tego 3,5 tys. będzie uczestniczyć w liturgii w górnej i dolnej części budynku, zaś kolejne 3,5 tys. w sektorach przed świątynią. Wśród nich będzie 44 delegacji z wszystkich polskich diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i matką Czacką.

Beatyfikację będzie można obejrzeć za pośrednictwem szesnastu telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce.

Kard. Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze z rąk Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, 12 maja 1946 r. Po jego śmierci 22 października 1948 r. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

Przeprowadził Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu. 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany przez komunistów. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach, gdzie napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu. 26 października 1956 r. wrócił z internowania do Warszawy.

W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. Brał także udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 28 maja 1981 r.

Róża Maria Czacka (imię zakonne Elżbieta) urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi, zmarła 15 maja 1961 w Laskach.

W wieku 22 lat straciła wzrok. Wtedy podjęła decyzję, że będzie opiekować się niewidomymi. Uczyła się – m.in. we Francji i Szwajcarii – nowoczesnych wówczas metod pomocy takim osobom. W 1910 roku w Warszawie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, następnie szkołę dla nich. Zainicjowała akcję przepisywania książek alfabetem Braille’a i stworzyła pierwszą na ziemiach polskich bibliotekę dla niewidomych.

W 1916 roku Czacka wstąpiła do zakonu św. Franciszka, a potem założyła zgromadzenie dla pracy wśród ociemniałych. Od 1922 roku w podwarszawskich Laskach zakładała kolejne szkoły i warsztaty dla niewidomych. Została ciężko ranna podczas bombardowań w kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie Powstania Warszawskiego w Laskach urządzono szpitale polowe dla rannych powstańców, przechowywano i dostarczano broń oraz prowiant.

Czacka była pionierką polskiej tyflologii, opiekunką niewidomych. Była pierwszą przełożoną generalną i założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.(PAP)

mgw/

#

Dziś o godz. 20 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu “Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki. Film jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Film opowiada o wojennych losach księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski.

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

W uroczystej premierze filmu udział weźmie m.in. prezydent Andrzej Duda.

akr/

Newsroom PAP

ozk/wr/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły