Kongres Praw Zwierząt ma się odbyć w gmachu Senatu we wtorek 14 września. Otworzą go marszałek Senatu Tomasz Grodzki i wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), pod której patronatem się odbywa.
Zaplanowano osiem sesji panelowych. Będą dotyczyć edukacji, dobrostanu zwierząt gospodarskich, ochrony prawnej zwierząt w praktyce, bezdomności zwierząt, psów i kotów rasowych, interwencji organizacji społecznych, tego, co nauka ma do praw zwierząt, a także zwierząt cyrkowych i dziko żyjących.
“Na Kongresie będziemy debatować o najważniejszych kwestiach związanych z dobrostanem zwierząt. Będą znani przedstawiciele świata nauki, prawnicy w praktyce zajmujący się ochroną zwierząt i karaniem sprawców znęcania się nad czworonogami, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele hodowców” – powiedziała PAP szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska (KO).
Wśród gości są m.in. zoolog prof. Andrzej Elżanowski, pisarz i obrońca zwierząt Tom Justyniarski, prezes klubu Gaja Paweł Brożek, Dariusz Goszczyński z Krajowej Rady Drobiarstwa, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki Paweł Rowicki, specjalistka od prawnej ochrony zwierząt Katarzyna Topczewska, lekarz weterynarii i propagatorka opieki nad zwierzętami Dorota Sumińska.
Mają być przedstawiciele administracji rządowej – podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży, Katarzyna Piskorz – zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, prokurator Agnieszka Goździk z Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.
Będzie również Justyna Glusman z urzędu m. st. Warszawy, zastępca warszawskiej Straży Miejskiej Zbigniew Włodarczyk, a także dyrektor Delegatury NIK w Poznaniu Andrzej Aleksandrowicz. Jednym z panelistów jest też senator Krzysztof Kwiatkowski (niez.).
Panele mają prowadzić doświadczeni dziennikarze, którzy, jak określiła Piekarska, są “zwierzolubami”. Są wśród nich Zuzanna Dąbrowska z “Rzeczpospolitej”, Jan Ordyński z Towarzystwa Dziennikarskiego, Karolina Opolska i Bartłomiej Czarkowski.
“Dla mnie niezwykle istotna kwestia jest edukacja. Empatii do zwierząt i szacunku do otaczającego świata trzeba się uczyć od najmłodszych lat. Jeśli jest wola polityczna, prawo można uchwalić szybko, ale zmiana mentalności to długi proces” – podkreśliła Piekarska.
Mam ona nadzieje, że wnioski i postulaty Kongresu przełożą się na zmiany w prawie, poprawiające sytuację “naszych braci mniejszych”.
“Bardzo się cieszę, że w tak ważnym miejscu jak Senat odbędzie debata na temat praw zwierząt z udziałem wybitnych naukowców, prawników, działaczy organizacji pozarządowych” – powiedziała szefowa zespołu przyjaciół zwierząt.(PAP)
autor: Piotr Śmiłowicz
pś/ jann/