fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (sobota, 18 września) w kraju

Dziś jest sobota, dwieście sześćdziesiąty pierwszy dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.12, zachód o 18.47. Imieniny obchodzą: Irena, Irma, Stefania oraz Stanisław.

Warto przeczytać

248 lat temu ambasadorowie Rosji, Prus i Austrii państw złożyli w Warszawie jednobrzmiące deklaracje o przeprowadzeniu rozbioru Polski, żądając zwołania sejmu dla przeprowadzenia zmian terytorialnych.

163 lata temu w Warszawie zmarł Karol Kurpiński, kompozytor, dyrygent, pedagog; dyrektor opery w Warszawie, założyciel i redaktor pierwszego polskiego czasopisma muzycznego “Tygodnik Muzyczny”; autor muzyki do pieśni “Warszawianka”.

87 lat temu w Radomiu urodził się Jerzy Połomski, piosenkarz, jeden z najpopularniejszych polskich artystów estradowych lat 60. i 70.; do jego najbardziej znanych piosenek należą “Cała sala śpiewa” i “Bo z dziewczynami”.

81 lat temu w Jeziorach na Polesiu popełnił samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz, malarz, pisarz, filozof, fotograf, jeden z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej; autor m.in. dramatu “Szewcy” oraz powieści “Pożegnanie jesieni” i “Nienasycenie”.

76 lat temu rozpoczęły się walki Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego pod Arnhem.

69 lat temu Kongres USA podjął uchwałę o powołaniu komisji do wyjaśnienia zbrodni katyńskiej.

63 lata temu w Gdańsku zmarł kontradmirał Włodzimierz Steyer, podczas kampanii 1939 r. dowódca Rejonu Umocnionego Hel; w latach 1947-1950 dowódca Polskiej Marynarki Wojennej.

62 lata temu w Warszawie w klubie studentów Politechniki Warszawskiej “STODOŁA” rozpoczął się pierwszy Festiwal Jazz Jamboree.

33 lata temu Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów.

11 lat temu w Rudzie Śląskiej doszło do katastrofy górniczej w kopalni “Wujek”; od wybuchu metanu zginęło 20 górników.

# # #

Dziś w Płońsku odbędzie się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej. Ma ona zmienić statut partii, m.in. – zwiększyć liczbę wiceprzewodniczących.

Planowane jest programowe wystąpienie Donalda Tuska, a także wystąpienia “zwykłych ludzi”, reprezentujących różne środowiska. Poza tym przemawiać będą też – szef klubu KO Borys Budka, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, europoseł Radosław Sikorski, a także Izabela Leszczyna i Marzena Okła-Drewnowicz.

Konwencja PO po raz pierwszy odbywa się w mieście wielkości Płońska. Jak przekonują politycy PO, to osobista decyzja Donalda Tuska, którego zamiarem było, by po raz pierwszy politycy Platformy spotkali się na konwencji poza wielką aglomeracją.

ann/

Newsroom PAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły