fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Socjaldemokraci maszerują po władzę w Niemczech

Rosnąca siła SPD przed wyborami w Niemczech. Będzie zmiana władzy?

Warto przeczytać

Wybory do 20. kadencji Bundestagu odbędą się w Niemczech 26 września 2021 r. Zdaniem politologów szykują się najważniejsze wybory od lat, ponieważ kanclerz Angela Merkel nie startuje. Serwis express.co.uk przypomina, że rządząca obecnie Unia Chrześcijańsko-Społeczna pod przywództwem Merkel odniosła cztery zwycięstwa w wyborach krajowych.

Angela Merkel jest kanclerzem Niemiec od 2005 r. i stoi na czele Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), która jest powiązana z centroprawicową Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU). Obecnie CDU rządzi w koalicji z centrolewicową Partią Socjaldemokratyczną (SPD). Jednak według ostatnich sondaży wyborczych SPD zyskuje na sile, co może oznaczać, że negocjacje w sprawie utworzenia koalicji po tych wyborach będą o wiele bardziej skomplikowane.

Słabość CDU, a nie sukces SPD

Serwis express.co.uk informuje, że sondaż Forsa dla RTL/NTV pokazał, że SPD po raz pierwszy od 15 lat prowadzi z sojuszem CDU/CSU. W porównaniu z poprzednim badaniem SPD zyskała dwa punkty procentowe i może liczyć obecnie na 23 proc. poparcia. CDU/CSU straciło jeden punkt procentowy – do 22 proc., a Zieloni mają obecnie 18 proc. (również tracąc jeden punkt procentowy).

Peter Matuschek, główny analityk polityczny w grupie badawczej Forsa, powiedział w rozmowie z Financial Times, że wyniki bardziej pokazują słabość CDU, a nie sukces SPD.

„Gdy spojrzymy na liczby, 23 proc. dla SPD nie byłoby świetnym wynikiem w poprzednich wyborach” – podkreślił analityk.

Zwycięstwo SPD mogłoby oznaczać, że na czele rządu Niemiec stanie po wielu latach SPD, a nie CDU. Jednak ostatnie sondaże mogą też sugerować, że koalicja będzie wymagała współpracy trzech partii, a nie jak obecnie dwóch – uważa agencja Reuters. Partia Zielonych i Wolna Partia Demokratyczna mogą mieć więc znaczący wpływ na wynik tych wyborów.

Inne dane sondażowe sugerują, że SPD odnotowuje kolejne sukcesy podczas przygotowań do wyborów. Dane Politico Poll of Polls wskazują na 24 proc. prowadzenie SPD (stan na 31 sierpnia). Dla porównania sojusz CDU/CSU uzyskał w tym sondażu 21 proc. głosów, a partia Zielonych 17 proc.

CDU/CSU przed poważnym wyzwaniem

Autorzy publikacji przywołują również inne sondaże, z których wynika, że SPD i CDU/CSU mają tyle samo głosów. Dane Statista z 26 sierpnia pokazują, że CDU/CSU mogą liczyć na 22 proc. głosów. Jednak SPD zyskała na sile i zrównała się z CDU/CSU (22 proc.). 

W porównaniu z badaniami z 21 maja 2021 r. SPD znacznie zyskała w sondażach. W tym dniu 24 proc. głosujących opowiedziało się za CDU/CSU, a jedynie 14 proc. za SPD. Dane te pokazują ośmioprocentowy wzrost poparcia dla SPD w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy poparcie dla CDU/CSU spadło o dwa punkty procentowe.

Z najnowszych danych sondażowych wynika, że CDU/CSU stanie wkrótce przed poważnym wyzwaniem, aby utrzymać władzę po wrześniowych wyborach. W 2017 r. CDU/CSU zdobyły 32,9 proc. głosów, a SPD – 20,5 proc.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię