fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Tajwan bliżej Szwajcarii

Szwajcaria przyjęła wniosek o pogłębienie stosunków z Tajwanem – informuje „Focus Taiwan”

Warto przeczytać

Rada Narodowa, stanowiąca niższą izbę parlamentu Szwajcarii, przyjęła wniosek o pogłębienie stosunków z Tajwanem. Tajwan odpowiedział wyrazami wdzięczności za okazywane wsparcie.

We wtorek 14 września szwajcarska Rada Narodowa, w której skład wchodzi 200 osób, przegłosowała wniosek o pogłębienie stosunków z Tajwanem liczbą 129 głosów za. Przeciwko przyjęciu wniosku głosowały 43 osoby, a 5 wstrzymało się od głosu. Wcześniej, 25 czerwca, wniosek wzywający do poprawy stosunków z Tajwanem został przyjęty przez Aussenpolitische Kommission (APK), czyli szwajcarską Komisję Spraw Zagranicznych.

Wniosek przed Radą przedstawili członkowie APK – Nicolas Walder z Partii Zielonych i Hans-Peter Portmann z FDP-Liberałów. Określili oni Tajwan mianem partnera, który odzwierciedla ideały Konfederacji Szwajcarskiej dotyczące demokracji i poszanowania praw człowieka.

Jednym z głównych elementów wniosku jest wezwanie Szwajcarskiej Rady Federalnej do przedłożenia raportu na temat możliwości wzmocnienia więzi Szwajcarii z Tajwanem na polu gospodarki, polityki, nauki i kultury.

David Huang, przedstawiciel Tajwanu w Szwajcarii, po przyjęciu wniosku wyraził wdzięczność za okazywane przez Szwajcarię i jej radnych wsparcie. Określił Szwajcarię jednym z najbardziej godnych zaufania partnerów Tajwanu w Europie.

Komentarze Huanga zostały powtórzone przez tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MOFA). Ministerstwo także podkreśliło zaufanie, jakim cieszy się Szwajcaria ze strony Tajwańczyków oraz podobieństwo wyrażanych ideałów. W grudniu 2020 r. kraje te podpisały umowę o przekazywaniu skazanych przestępców, jednak teraz Tajwan wyraził nadzieję na rozszerzenie współpracy w innych dziedzinach.

MOFA wyraziło gotowość i zamiar nawiązania współpracy ze Szwajcarią w obszarach zdrowia publicznego, zarządzania usługami lotniczymi, finansami i podatkami, a także edukacją kulturalną, co miałoby przynieść obustronne korzyści.

W 2007 r. Szwajcarska Rada Narodowa przyjęła inny wniosek w sprawie Tajwanu, który miał nakłonić rząd federalny do poparcia projektu włączenia Tajwanu w dyskusje na temat globalnej polityki zdrowotnej.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły