fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

-3.9 C
Warszawa
środa, 29 listopada, 2023

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

spot_img

Autonomiczny statek widmo bez załogi

Pierwszy rejs bez załogi. Przełomowy projekt japońskiej firmy żeglugowej.

Warto przeczytać

spot_img

Japoński statek towarowy popłynie w przyszłym roku po ruchliwych szlakach żeglugowych bez załogi. Ta 230-milowa podróż ma być przełomowym krokiem naprzód w drodze do stworzenia flot bezobsługowych statków – informuje „The Times”.

Brytyjski dziennik opisuje nowy projekt konsorcjum kierowanego przez Nippon Yusen, największą firmę żeglugową w Japonii. Przewiduje on pilotażowy rejs autonomicznego statku z Tokio do portu Ise w środkowej Japonii. Jednostka będzie zdalnie sterowana za pomocą technologii satelitarnej, czujników pokładowych i sztucznej inteligencji.

„The Times” przypomina, że Japonia nie jest pierwszym krajem, który testuje bezzałogowe rejsy. W 2018 r. autonomiczny prom stworzony przez Rolls-Royce’a odbył krótką przeprawę między dwiema wyspami w Finlandii. W ubiegłym roku 15-metrowy statek miał pokonać transatlantycką trasę śladami Mayflower z 1620 r. Został jednak zawrócony do portu w Plymouth z powodu problemów technicznych.

Jednak – jak czytamy – według Nippon Yusen rejs w lutym przyszłego roku będzie pierwszym testem autonomicznego statku na obszarze o dużym natężeniu ruchu morskiego.

„Jeśli chodzi o automatyzację statków, naszą misją jest, aby Japonia była światowym liderem” – powiedział agencji Bloomberg Satoru Kuwahara z Nippon Yusen.

W opinii Kuwahara – na którą powołuje się „The Times” – ok. 70 proc. wypadków morskich wynika z błędu ludzkiego, więc statki bezzałogowe mogą być bezpieczniejsze.

„Z coraz większymi problemami na japońskim rynku pracy, pojawia się ogromne zapotrzebowanie na autonomiczne technologie, aby utrzymać bezpieczeństwo” — powiedział przedstawiciel Nippon Yusen.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły