fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Autonomiczny statek widmo bez załogi

Pierwszy rejs bez załogi. Przełomowy projekt japońskiej firmy żeglugowej.

Warto przeczytać

Japoński statek towarowy popłynie w przyszłym roku po ruchliwych szlakach żeglugowych bez załogi. Ta 230-milowa podróż ma być przełomowym krokiem naprzód w drodze do stworzenia flot bezobsługowych statków – informuje „The Times”.

Brytyjski dziennik opisuje nowy projekt konsorcjum kierowanego przez Nippon Yusen, największą firmę żeglugową w Japonii. Przewiduje on pilotażowy rejs autonomicznego statku z Tokio do portu Ise w środkowej Japonii. Jednostka będzie zdalnie sterowana za pomocą technologii satelitarnej, czujników pokładowych i sztucznej inteligencji.

„The Times” przypomina, że Japonia nie jest pierwszym krajem, który testuje bezzałogowe rejsy. W 2018 r. autonomiczny prom stworzony przez Rolls-Royce’a odbył krótką przeprawę między dwiema wyspami w Finlandii. W ubiegłym roku 15-metrowy statek miał pokonać transatlantycką trasę śladami Mayflower z 1620 r. Został jednak zawrócony do portu w Plymouth z powodu problemów technicznych.

Jednak – jak czytamy – według Nippon Yusen rejs w lutym przyszłego roku będzie pierwszym testem autonomicznego statku na obszarze o dużym natężeniu ruchu morskiego.

„Jeśli chodzi o automatyzację statków, naszą misją jest, aby Japonia była światowym liderem” – powiedział agencji Bloomberg Satoru Kuwahara z Nippon Yusen.

W opinii Kuwahara – na którą powołuje się „The Times” – ok. 70 proc. wypadków morskich wynika z błędu ludzkiego, więc statki bezzałogowe mogą być bezpieczniejsze.

„Z coraz większymi problemami na japońskim rynku pracy, pojawia się ogromne zapotrzebowanie na autonomiczne technologie, aby utrzymać bezpieczeństwo” — powiedział przedstawiciel Nippon Yusen.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię