fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (sobota, 2 października) w kraju

Dziś jest sobota, dwieście siedemdziesiąty piąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.34, zachód o 18.16. Imieniny obchodzą: Antoni, Dionizy oraz Teofil.

Warto przeczytać

107 lat temu w Berlinie urodził się Jan Nowak Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny “kurier z Warszawy”, wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta. (zmarł 20 stycznia 2005 r.)

87 lat temu w Warszawie urodził się Wojciech Pokora, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów komediowych, znany m.in. z filmu “Poszukiwany, poszukiwana” oraz seriali “Czterdziestolatek”, “Kariera Nikodema Dyzmy” i “Alternatywy 4”. (zmarł 4 lutego 2018 r.)

82 lata temu nastąpiła kapitulacja Rejonu Umocnionego Hel – zakończenie walk na Wybrzeżu. 

82 lata temu w rejonie Kocka rozpoczęła się ostatnia bitwa kampanii polskiej, toczona przez Samodzielną Grupę Operacyjną “Polesie” gen. Franciszka Kleeberga z niemieckim zmotoryzowanym XIV Korpusem Armijnym. 

81 lat temu niemiecki gubernator Ludwig Fischer podpisał “Zarządzenie o utworzeniu dzielnicy żydowskiej w mieście Warszawie”.

77 lat temu w Ożarowie w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego przedstawiciele KG Armii Krajowej płk Kazimierz Iranek-Osmecki “Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski “Zyndram” podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

75 lat temu w Versoix koło Genewy zmarł Ignacy Mościcki, prezydent RP w latach 1926-1939; w 1993 r. jego szczątki przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej św. Jana w Warszawie.

59 lat temu w Telewizji Polskiej wyemitowano pierwszą dobranockę – “Jacek i Agatka”.

47 lat temu w Sosnowcu urodziła się Magdalena Piekorz, reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystka; autorka filmu “Pręgi”, który w 2004 r. zdobył Złote Lwy na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

23 lata temu w Krakowie zmarł Jerzy Bińczycki, aktor przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie; w pamięci widzów zapisał się przede wszystkim jako Bogumił Niechcic w ekranizacji “Nocy i dni” Jerzego Antczaka, znany także z ról w filmach “Znachor” i “Pan Tadeusz”.

14 lat temu w Warszawie zmarł Janusz Rzeszewski, reżyser, autor filmów “Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”, “Miłość ci wszystko wybaczy” i “Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.

12 lat temu w Warszawie zmarł Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie kardiolog, opozycjonista, działacz Komitetu Obrony Robotników.

# # #

Odsłonięciem pomnika “Kobietom Powstania Warszawskiego” i odprowadzeniem ognia pamięci przez sztafetę pokoleń do Grobu Nieznanego Żołnierza, zakończą się obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. 77 lat temu – 2 października 1944 roku – podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Zakończenie obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpocznie się w południe odsłonięciem pomnika “Kobietom Powstania Warszawskiego”, z udziałem m.in. przedstawicieli władz Warszawy, Związku Powstańców Warszawskich, Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich – fundatora pomnika. Pomnik stanie na pl. Krasińskich, w okolicach Pałacu Rzeczypospolitej.

Ogień pamięci zgodnie z tradycją płonie od 1 sierpnia na kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie przez 63 dni – tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku. Ogień przynosi sztafeta pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. W tym roku uroczystość przeniesiona została z Kopca Powstania Warszawskiego do parku Orlicz-Dreszera z powodu rewitalizacji terenu przy Kopcu PW.

W parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera opuszczona zostanie flaga państwowa, nastąpi też odprowadzenie ognia pamięci przez sztafetę pokoleń do Grobu Nieznanego Żołnierza i wyłączenie iluminacji pomnika.

oloz/

# # #

Inaugruacja XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Konkurs zacznie się koncertem laureatów z poprzednich lat – Dang Thai Sona, Seong-Jin Cho, Kevina Kennera, Philippe’a Giusiano i Julianny Awdiejewy – w sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konkurs odbędzie się w dniach 2 do 23 października. Przesłuchania uczestników I etapu potrwają od 3 do 7 października. Do II etapu jury dopuści nie więcej niż czterdziestu pianistów.

oloz/wr/

Newsroom PAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły