fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Doniosłe zakończenie pierwszego dnia 6. Edycji Kongresu 590

Andrzej Duda: możemy zbudować czystą gospodarkę i lepszą przyszłość dla następnych pokoleń

Warto przeczytać

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowy Patronat nad 6. edycją Kongresu 590. W ramach Kongresu 590 odbyło się Forum Ekonomiczne „Green Future”, w którym wziął udział także Prezydent Republiki Austrii Alexander Van der Bellen. Pierwszego dnia Kongresu, tuż po zakończeniu Forum, prezydenci Polski i Austrii wystąpili na głównej scenie wydarzenia. 

Prezydent Duda na początku swojego wystąpienia podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Kongresu 590. Podziękował też za udział w Forum, w którym uczestniczyło       300 podmiotów, w tym ponad 50 austriackich. 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wizyta jego austriackiego odpowiednika przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy, zarówno na poziomie prezydenckim, jak i rządowym. „Wierzę w to, że wizyta pana prezydenta Van Der Bellena w naszym kraju przyczyni się do tego, że te kontakty – i pomiędzy nami jako prezydentami, i pomiędzy naszymi rządami – będą jeszcze bardziej intensywne, co będzie owocowało także dla państwa, jeszcze bardziej sprzyjającymi warunkami współpracy gospodarczej i na wszelkich innych polach” – powiedział prezydent. 

„Dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji. Austria pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów” – podkreślił prezydent i zaznaczył, że nawet trudne czasy pandemii nie pogorszyło wzajemnych relacji. „Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę na dalszy wzrost obecności polskich przedsiębiorców w Austrii” – dodał Duda i wyraził życzenie, że wzrośnie wolumen wymiany handlowej i inwestycyjnej. 

Prezydent podkreślił wagę zielonych technologii. Polska i Austria może w tej dziedzinie znaleźć kolejne pola współpracy, a „mądre decyzje inwestycyjne mają kolosalne znaczenie”. Duda zaznaczył, że dzięki zielonym inwestycjom i cyfryzacji możemy zbudować czystą gospodarkę i lepszą przyszłość dla następnych pokoleń.

„Chciałbym, aby nasza współpraca wykorzystywała także cały potencjał Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział polski prezydent, jako przykład podając inicjatywę Trójmorza. 

„W jej ramach współpracuje 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, w tym Polska i Austria” – podkreślił. Inicjatywa ta będzie sprzyjała rozwojowi na tym obszarze, także dzięki stworzeniu nowych lepszych połączeń w sferach komunikacyjnych i bezpieczeństwa energetycznego.  

„Chciałbym, aby mój kraj, ale także cały obszar naszej części Europy, stawał się coraz lepiej rozwinięty, aby dorównywał najbardziej rozwiniętym krajom Zachodniej Europy” – powiedział prezydent. Zaznaczył przy tym, że Austria jest przykładem kraju z Zachodu Europy, jest jedynym takim państwem w Trójmorzu i jest kluczowym krajem dla tej inicjatywy. „Bardzo dziękujemy za włączenie się w tę inicjatywę. Wierzę, że przyniesie to rozwój naszej części Europy” – podkreślił. 

Prezydent dodał, że szczególną uwagę poświęca kwestiom cyberbezpieczeństwa. „Chcemy transformować nasze gospodarki z uwzględnieniem zagrożenia cybernetycznego i energetycznego. Mamy świadomość wyzwań związanych z czwartą transformacją” – zaznaczył Andrzej Duda. 

Po wystąpieniu polskiego prezydenta głos zabrał Alexander Van der Bellen. 

„Nasze kraje, Polska i Austria, dwójka partnerów europejskich, wykorzystały dobrze okres pandemii. Mamy nadzieję, że sytuacja w tym zakresie się nie pogorszy, ale przygotowaliśmy się do zmian w momencie, gdy uległy przetrwaniu globalne łańcuchy dostaw, zyskali na znaczeniu nasi bezpośredni partnerzy i kraje, które są w pobliżu, w związku z tym wzrosły obroty między Polska i Austrią” – powiedział.

„Także w przyszłości chcemy pracować z naszymi polskimi, solidnymi partnerami i widzieć szanse, a nie zagrożenia” – dodał Van der Bellen.

Zaznaczył, że obecnie dwa największe wyzwania dla społeczeństw i dla gospodarek, to zwalczanie pandemii i jej skutków oraz podjęcie skutecznych kroków wobec zachodzących zmian klimatycznych. Dodał, że ramach UE trzeba podjąć decyzje na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponieważ europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, żeby zachować konkurencyjność. 

“Wszystkie zmiany oznaczają nowy początek, nowe szanse, także dla sektora gospodarczego” – podkreślił prezydent Austrii. 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły