fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Innowacji nie da się zatrzymać

W debacie „Diagnoza i co dalej? O turystyce zdrowotnej i innowacjach w medycynie” podczas 6. Kongresu 590 wzięli udział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Iwona Olejnik, prezes Uzdrowiska Rymanów-Zdrój, prof. Bogusław Plawgo, ekspert ds. przygotowania regionalnej strategii innowacji woj. podkarpackiego oraz dr Paweł Wisz, urolog specjalizujący się w operacjach robotycznych i kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie.

Warto przeczytać

Prowadząca spotkanie Beata Wolańska na wstępie podkreśliła, że zdrowie to nasza największa wartość, co nam uświadomiła pandemia koronawirusa. Co zatem należy zrobić, aby podkreślić wartość naszego zdrowia? 

Jako pierwszy głos zabrał Marszałek woj. podkarpackiego.  

„Wiemy, że pandemia zweryfikowała nasze podejście do systemu wartości” – powiedział Władysław Ortyl. Ocenił, że nowe zjawisko, jakim jest COVID-19, odegrało dużo rolę w rozwoju Podkarpacia. „Wyzwoliły się pokłady aktywności, które drzemały w systemie społecznym i gospodarczym. Uruchomiono pomoc w kwocie prawie 40 mln zł. Pieniądze trafiły do szpitali. Z dużą pomocą spotkaliśmy się strony przedsiębiorców, w formie darowizn. W sumie pojawiło się ponad 60 mln zł, które w krótkim czasie mogliśmy „wpompować” do systemu. Nauczyliśmy się szybkich reakcji” – dodał Ortyl. 

Podkreślił też, że pandemia uświadomiła, jak bardzo ważna jest diagnostyka, a także wpłynęła na rozwój telemedycyny. 

Jakość życia – mocna strona Podkarpacia

Jak jakość życia ma do się innowacji w medycznie? Z tym pytaniem zmierzył się prof. Bogusław Plawgo. „Woj. podkarpackie w czasie rozwijania specjalizacji nie zapomina o tradycyjnych sektorach. Specjalizacja, jaką jest jakość życia, to nasza mocna strona. Jakość to zespół kilku sektorów. Trzy kluczowe to: produkty i usługi medyczne, zrównoważona turystyka i zdrowa żywność. Wzajemnie się przenikają i tworzą efekt synergii, przez co tworzą nowy sektor, który nazywamy jakością życia” – powiedział.

„To próba tworzeniu nowego sektora, na bazie tradycyjnych sektorów, do tego dochodzą badania i rozwój. Te trzy sektory stają się sektorami przyszłości. Procesy demograficzne otwierają nowe rynki, ale pojawiają się nowe wymagania. Teraz już nie „all inclusive” jest ważne, ale zdrowie życie” – dodał prof. Plawgo. 

„Innowacji nie da się zatrzymać. Mamy na rynku, na razie jedną, ale cztery kolejne firmy czekają w kolejce, aby wypuścić kolejne systemy robotyczne. Jakość życia po zabiegu onkologicznym – na tym się skupiamy. Jak Kubica wrócił do F1, to najpierw przeszedł szereg szkoleń na symulatorze. Roboty i technologia przekładają się na wyniki i także na życie po zabiegu. To już teraźniejszość, a nie przyszłość” – stwierdził dr Paweł Wisz.

Rozwija się turystyka medyczna, ale także modernizują się uzdrowiska i pojawia się coraz więcej „komercyjnych pacjentów”. Mówiła o tym prezes Olejnik. 

„Musimy się rozwijać, rozwijać infrastrukturę, zabiegi, innowacyjność, szkolenia. Dzięki temu wyróżniamy się w regionie. Ludzie mogą się u nas leczyć, ale i wypoczywać. Nie tylko okolica musi być piękna, ale wszystko musi być dobrze zorganizowane. Mamy dużą bazę, przyjeżdża coraz więcej turystów” – zaznaczyła.  

Warto inwestować w turystykę medyczną

Czy na Podkarpaciu może powstać klaster? Takie pytania zadała prowadząca, jako przykład podając Turcję, gdzie turystyka medyczna skupia nawet 200 różnych placówek, w tym także linie lotnicze.

„Już dzisiaj mamy klaster” – zaznaczył marszałek Ortyl. Podkreślił, że turyści to zróżnicowana grupa i każdy z nich potrzebuje innych doznań, ale każdy jest też potencjalnym pacjentem. „Kierujemy się do turystów pochodzących z naszego regionu, którzy wracają z sentymentu, są ambasadorami Podkarpacia. Oferta musi być zróżnicowana, nie tylko sam pobyt związany tylko z zabiegiem, ale także wypoczynek, czyste powietrze, bezpieczeństwo, atrakcje. Turysta musi chcieć wrócić” – powiedział Władysław Ortyl.  

„Rymanów współpracuje z biurami podróży, ale są to biura regionalne.  Chcielibyśmy więcej i jesteśmy przygotowani, mamy możliwości, bazę noclegową i zabiegową” – dodała szefowa uzdrowiska w Rymanowie. 

„Turystyka medyczna wpisuje się w naszą politykę. Jesteśmy wzorcowi, jeśli chodzi o rozwój klastrów. W obszarze zdrowia w naszym regionie jest nawet nadmiar klastrów. To dobry początek, czas, aby się teraz umacniały i współpracowały” – dodał Plawgo. 

„Chirurgia robotyczna może ściągnąć turystów. Pracowałem za granicą w ośrodkach, które skupiały pacjentów z całego świata. My w krótkim czasie naszego działania widzimy, że przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. Już obserwujemy pacjentów – od Szczecina po Gdańsk i Warszawę” – stwierdził dr Wisz.

Z tym że warto inwestować w turystykę medyczną, zgodził się Marszałek woj. podkarpackiego. „Jesteśmy województwem innowacyjnym, poprzez przemysł lotniczy i motoryzacyjny, więc także centrum robotyczne może się w to wpisać. To ma być centrum innowacji i nowych technologii. Będzie to przyciągało również kadrę, osoby, które będą się chciały szkolić” – zaznaczył. 

Co trzeba zmienić na Podkarpaciu?

Prezes Uzdrowiska Rymanów-Zdrój zaznaczyła, że przez ostatnie lata ośrodek udało się odnowić i wyremontować, głównie dzięki wparciu ze strony marszałka. Co więcej, można zrobić? „Zależy nam na rozwoju kardiologii. Marzy nam się odremontowanie starego obiektu, gdzie możemy rozwijać kardiologię. Tam jest też przewidziana duża baza rehabilitacyjna” – powiedziała Iwona Olejnik

Paweł Wish stwierdził, że dziedzina, w której się specjalizuje, czyli robotyka medyczna dopiero się rozwija. Będą z niej mogli korzystać zarówno pacjenci, jak i przyszły personel. „Mamy lekarzy, trzeba im stworzyć podstawy do szkolenia. Trzeba postawić na młodych ludzi, z pragmatycznego punktu widzenia, bo są to kosztowne szkolenia. Współpracujemy z Uniwersytetem Rzeszowskim, studenci mają okazję uczestniczyć w zabiegach. Jesteśmy w stanie zbudować mocną bazę, która przyciągnie pacjentów” – zaznaczył.

Jaka będzie jakość życia za 20, 30 lat?

Na zakończenie debaty każdy z uczestników musiał zmierzyć się z pytaniem dotyczącym przyszłości. Jak sobie wyobrażają medycyną i jakość życia społeczeństwa za kilka dekad? „Musimy zmienić definicję – nie starzejemy się, a dłużej żyjemy. Będzie się zmieniało spektrum potrzeb. Jakość usług, poczucie bezpieczeństwa medycznego i środowiskowego będzie istotne. Za 20 lat nie wyobrażamy sobie medycyny bez stosowania nowych technik, bez dopływu nowych kadr. Kierunek medyczny dobrze się rozwija. Ale nie tylko chodzi o lekarzy, także fizjoterapeutów i rehabilitantów. Musimy postawić na młodych ludzi, którzy od początku będą mieli do czynienia z nowymi technikami” – powiedział Marszałek woj. podkarpackiego.

Prezes Rymanowa-Zdroju podkreśliła, że jej ośrodek już teraz w sezonie nie narzeka na brak turystów, ale za jakiś czas może być jeszcze lepiej. „Rozwija się rehabilitacja. Jeżeli wszystko będzie się tak dynamicznie rozwijało, jak teraz, to za 20 lat będzie wyglądało to wspaniale” – oceniła Iwona Olejnik.

„Trudno wyrokować coś o przeszłości, ale jedno jest pewne. Nastąpi zmiana struktury wydatków ludzi, więcej będzie wydawane na zdrowie i jakość życia. Te sektory będą się rozwijały, inne przejdą rewolucję przemysłową 4.0 i tam będzie spadało. Mieszkańcy regionu też będą korzystać z tej jakości” – powiedział prof. Plawgo.

Dr Paweł Wish stwierdził, że przez najbliższe pięć lat będzie większy przełom w medycynie, niż dokonał się w ostatnich 100 latach. „Wchodzi informatyka i wirtualna rzeczywistość do medycyny. Dużo szersze grono pacjentów będzie imało dostęp do tych usług” – ocenił urolog specjalizujący się w operacjach robotycznych.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię