fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Węgry zwrócą rodzinom 1,7 mld euro z podatku dochodowego

Rząd premiera Węgier Viktora Orbána zobowiązał się do zwrotu w 2022 r. rodzinom podatku dochodowego w wysokości ok. 1,7 mld euro – informuje „BREITBART”.

Warto przeczytać

Premier Orbán ogłosił, że do 1,9 mln rodziców w całym kraju zostanie wysłana gotówka. To zwroty, które nie będą przekraczać wysokości kwoty podatku zapłaconego przez przeciętnego pracownika. Według raportu Euractiv węgierski przywódca obiecał również podniesienie płacy minimalnej z 465 euro miesięcznie do 565 euro. Emeryci i renciści otrzymają więcej pieniędzy.

Według premiera Orbána węgierska gospodarka wzrośnie w tym roku o około 5,5 proc., ale zastrzegł, że kraj boryka się z niedoborem siły roboczej. Zwrot podatku dla rodzin jest najnowszą polityką prorodzinną, jaką Orbán wdrożył w ciągu ostatnich kilku lat. Jego rząd jasno dał do zrozumienia, że chce zwiększyć wskaźnik urodzeń w kraju i zapobiec niżowi demograficznemu. Polityka ta obejmowała wypłaty gotówki w wysokości 10 mln forintów (ponad 30 tys. euro) dla par, które mają określoną liczbę dzieci, najpierw w formie pożyczki do spłaty, ale pożyczka jest umarzana, gdy para ma co najmniej troje dzieci. W ubiegłym roku rząd zaoferował również darmowe procedury zapłodnienia in vitro (IVF), a w 2019 r. oświadczył, że kobiety, które mają czworo dzieci, będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego.

Na Węgrzech odbył się czwarty Szczyt Demograficzny w Budapeszcie, w którym wzięli udział politycy prorodzinni i pro-life z różnych krajów, w tym były wiceprezydent USA Mike Pence, była francuska posłanka Marion Maréchal-Le Pen i prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Prezydent Vučić mówił o kulturowym aspekcie posiadania dzieci oraz o tym, że świat zachodni stanął przed wyzwaniami, aby uczynić idee prorodzinne bardziej przychylnymi.

„Dzisiaj, jeśli mówisz o dzieciach, jeśli mówisz o swoich dzieciach, jeśli mówisz o wartościach rodzinnych, jest to niegrzeczne, ponieważ możesz kogoś zranić. Ale jest się bardzo grzecznym, jeśli mówi się o tym, jak zamierza się zrobić nową fryzurę swojemu pupilowi. Możecie się ze mnie śmiać. Ja się nie śmieję. Ubolewam nad tym faktem” – powiedział.

Węgierska polityka prorodzinna przyniosła rezultaty. Katalin Novák, węgierska Minister ds. Rodziny, w zeszłym roku oświadczyła, że kraj odnotował 5,5 proc. wzrost urodzeń w 2019 r.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły