fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpanie będą porzucać oszczędzanie na rzecz aktywnego inwestowania

Martín-Jadraque (Deutsche Bank) w rozmowie z „El Economista” twierdzi, że „ekspertyza w dziedzinie finansów jest ludziom tak samo potrzebna, jak porada prawnika”

Warto przeczytać

Luis Martín-Jadraque, dyrektor Centrum Inwestycyjnego Deutsche Banku, postrzega rynek akcji z dużą dozą optymizmu, ale spodziewa się na nim w okresie najbliższego roku sporej zmienności. Jego zdaniem rynki będą wspierane przez akcje spółek zmieniające się bardzo dynamicznie, które mogą „zaliczać” też kolejne korekty. Luis Martín-Jadraque dodaje, że przy rekordowo niskich stopach procentowych Hiszpanie stopniowo będą porzucać oszczędzanie na rzecz aktywnego inwestowania. Podkreśla przy tym wagę doradztwa inwestycyjnego. Jest ono inwestorom niezbędne, aby odnaleźć się na rynkach kapitałowych i będą z niego korzystać – „tak jak wynajmuje się prawnika, aby rozwiązać kwestie prawne”.

Szef Centrum Inwestycyjnego Deutsche Banku dodaje, że Ibex, główny indeks hiszpańskiej giełdy oddający sytuację 35 największych spółek, zdołał (przynajmniej na razie) prześcignąć EuroStoxx 50, jeśli chodzi o roczne zwroty (wzrost o 14,2 proc. r./r., w porównaniu z 13,4 proc. wzrostu indeksu europejskiego). 

Banki „wyciągają” indeksy

Pojawia się przy tym pytanie, które sektory i branże będą miały w tym roku największy wpływ na rynki akcji? 

Okazuje się, że nie tylko hiszpańscy, ale i europejscy inwestorzy cenią sobie banki. Potencjał wzrostów dostrzegają także w surowcach. Podstawowe surowce dały dotąd przyzwoitą stopę zwrotu, podobnie spółki związane z przemysłem motoryzacyjnym. Dobre perspektywy mają także akcje firm technologicznych, chociaż dynamika wzrostu ich akcji nieco osłabła. W okresie odnawiania się gospodarki po obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19 dobre wyniki uzyskują także walory małych i średnich firm. 

Istotny będzie „zrównoważony rozwój” 

Dyrektor Luis Martín-Jadraque jest przekonany, że już w niedalekiej przyszłości banki będą otwarcie pytać swoich firmowych klientów, czy zamierzają się rozwijać, inwestując na podstawie zasady zrównoważonego rozwoju i czy oferują coraz więcej produktów wytworzonych z poszanowaniem tych zasad. Być może do takiego sposobu myślenia dołączą też z czasem Stany Zjednoczone. Sektor rozwijany na podstawie zasady zrównoważonego rozwoju będzie odnotowywał stałe wsparcie finansowe ze strony inwestorów instytucjonalnych, dając zarobić na rynkach akcji. W opinii szefa ds. inwestycji Deutsche Banku spółki te także będą odnotowywać korekty kursów akcji. Szczególnie w sytuacji, gdy ostatnio ich walory dynamicznie wzrosły. 

Podobne dobre perspektywy mają firmy inwestujące w energetykę odnawialną. Na rynku ich akcji panuje stały trend wzrostowy. Wbrew niektórym opiniom nie wytworzyła się na nim bańka. 

Ludzie w końcu zaczną inwestować

Deutsche Bank zaobserwował, że w coraz większym stopniu ludzie zaczynają interesować się aktywnym inwestowaniem. I chyba już zauważyli, że utrzymywanie depozytów nie jest dla nich korzystne. Dociera do nich także świadomość, że stopy procentowe będą niskie lub ujemne jeszcze przez długi czas. W rezultacie tę część oszczędności, która wcześniej była przeznaczana na depozyty, obecnie w większym stopniu przeznaczać będą na inwestycyjne produkty finansowe. 

Przy tym hiszpański rynek charakteryzuje się swoją specyfiką – wyższymi niż w wielu innych krajach europejskich wskaźnikami inwestycji w różne segmenty rynku nieruchomości.

Potrzeba doradztwa

Analitycy Deutsche Banku są przekonani, że ekspertyza w dziedzinie finansów jest tak samo ludziom potrzebna, jak opinia prawnika czy diagnoza lekarza. Ludzie potrafią wiele rzeczy robić, oprócz inwestowania. Gdy akcje rosną, wpadają w euforię, a gdy zaczynają spadać, ulegają panice. Ulegają też modzie na inwestowanie i myślą krótkoterminowo wówczas, gdy powinni myśleć długoterminowo. Dlatego potrzebują porad ekspertów, który produkt jest dla nich odpowiedni, jak dobrać optymalnie portfel inwestycyjny oraz jak dopasować poziom ryzyka do inwestowania. 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię