fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (niedziela, 10 października) w kraju

Dziś jest niedziela, dwieście osiemdziesiąty trzeci dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.49, zachód o 17.55. Imieniny obchodzą: Franciszek, Daniel oraz Paulina.

Warto przeczytać

245 lat temu mieszkańcy Madagaskaru ogłosili władcą wyspy Maurycego Beniowskiego, podróżnika, autora pamiętników, uczestnika konfederacji barskiej, zesłanego przez władze carskie na Kamczatkę, skąd zbiegł do Francji; podboju Madagaskaru dokonał w imieniu władz francuskich.

65 lat temu w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”.

60 lat temu w Sierakowicach na Kaszubach urodziła się Danuta Stenka, aktorka; od 2003 r. związana z Teatrem Narodowym w Warszawie; znana m.in. z ról w filmach “Chopin. Pragnienie miłości” (otrzymała za nią w 2003 r. nagrodę Orła), “Katyń”, “Nigdy w życiu!” oraz serialu “Boża podszewka”.

53 lata temu w sanatorium w Foluszu koło Jasła zmarł Nikifor, malarz prymitywista.

52 lata temu odbyła się premiera serialu telewizyjnego “Stawka większa niż życie”.

42 lata temu w kopalni węgla kamiennego “Dymitrow” w Bytomiu w wyniku katastrofy zginęło 33 górników.

39 lat temu w Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Kolbego.

30 lat temu w Krakowie zastrzelony został Andrzej Zaucha, wokalista jazzowy, piosenkarz, saksofonista, perkusista.

18 lat temu w Warszawie zmarł Marek Nowicki, działacz opozycji antykomunistycznej; prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w latach 1990-2003. (15)

12 lat temu prezydent Lech Kaczyński ratyfikował Traktat Lizboński.

9 lat temu w Warszawie zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych; do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza: “Wyszedł z domu”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Na czworakach”, “Pułapka”; do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego: “Matka” i “Szewcy” oraz Sławomira Mrożka: “Tango”, “Rzeźnia”, “Garbus”, “Pieszo”, “Portret”.

# # #

W Polsce obchodzimy dziś XXI Dzień Papieski. Przyświeca mu hasło “Nie lękajcie się”. Jego organizatorem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie. O godz. 9.00 mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawi kard. Kazimierz Nycz. W tym samym czasie liturgii w bazylice św. Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył bp Rafał Markowski. Z kolei o godz. 9.30 eucharystię z okazji Dnia Papieskiego w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Tradycyjnie, po mszy, o godz. 15.55 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. “Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.(PAP)

mgw/

# # #

Kraków pożegna dziś poetę i eseistę Adama Zagajewskiego. Jeden z liderów literackiego pokolenia ’68 spocznie w Panteonie Narodowym, w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Po południu urna z prochami śp. Adama Zagajewskiego zostanie przeniesiona z bazyliki św. Floriana do kościoła świętych Piotra i Pawła. Mszy św. żałobnej przewodniczył będzie ks. prof. Alfred Wierzbicki. Ze względu na obostrzenia pandemiczne do kościoła może wejść ograniczona liczba osób – najbliższa rodzina i osoby zaproszone. 

Mieszkańcy będą mogli śledzić pogrzeb na telebimie ustawionym przed świątynią. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni chór Capella Cracoviensis. Głos zabiorą podczas uroczystości m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor UJ prof. Jacek Popiel. 

Do osób, które chcą pożegnać Adama Zagajewskiego, rodzina zmarłego poety zaapelowała o to, by zamiast kwiatów złożyć datki dla Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom “Stawiamy na łapy”. Wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo Fundacji będą kwestować w niedzielę przed oboma kościołami.

Adam Zagajewski zmarł w Krakowie 21 marca. Ze względu na pandemię pogrzeb nie mógł odbyć się wcześniej. 

wos/wr/

Newsroom PAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły