fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Rewolucja właścicielska na greckim rynku energetycznym

Jest oferta kupna greckiego operatora sieci energetycznej. Ponad 2 mld euro za 49 proc. akcji

Warto przeczytać

Na 2,116 mld euro wycenił 49 proc. akcji greckiego operatora sieci dystrybucji energii elektrycznej HEDNO fundusz Spear WTE Investments Sarl, należący do Grupy Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Była to najwyższa oferta i tym samym proces ofertowy został zakończony – czytamy w serwisie businessdaily.gr.

Publiczna korporacja energetyczna – PPC S.A. – poinformowała, że proces ofertowy na sprzedaż 49 proc. kapitału zakładowego HEDNO S.A. został zakończony. Spear WTE Investments Sarl, członek Macquarie Infrastructure and Real Assets Group (MIRA), złożył najwyższą ofertę, która wycenia 49 proc. wartości przedsiębiorstwa HEDNO na 2,116 mld euro (w tym proporcjonalny dług netto w wysokości 804 mln euro). Oferta odzwierciedla wycenę na poziomie 151 proc.

Ostateczna decyzja o sfinalizowaniu transakcji zostanie podjęta przez władze PPC S.A.

Jeden z najcenniejszych aktywów

Z wartością księgową ok. 3,5 mld euro, HEDNO jest jednym z najcenniejszych aktywów wystawionych na sprzedaż na greckim rynku energetycznym. Inwestorzy widzą duże możliwości w nadzorowaniu sieci dystrybucyjnej HEDNO o długości 239 tys. km sieci głównie ze względu na inwestycje niezbędne do jej modernizacji oraz możliwość podłączenia do niej światłowodów i technologii 5G, które mogą zapewnić wiele usług telekomunikacyjnych i internetowych.

Firma HEDNO S.A. (Hellenic Electricity Distribution Network Operator S.A.) powstała w wyniku wydzielenia Departamentu Dystrybucji z PPC S.A. (Public Power Corporation S.A.), zgodnie z L.4001/2011 i zgodnie z Dyrektywą 2009/72/WE UE w sprawie organizacji rynku energii elektrycznej, w celu podjęcia zadań Operatora Sieci Dystrybucyjnej Energii Elektrycznej. Jest to spółka w 100 proc. zależna od PPC S.A., jednak jest niezależna w działaniu i zarządzaniu, zachowując wszystkie wymogi niezależności, zawarte w wymienionych ramach prawnych.

Zadania i cele HEDNO S.A.

Businessdaily.gr przypomina, że do zadań spółki należy eksploatacja, utrzymanie i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej w Grecji, jak również zapewnienie przejrzystego i bezstronnego dostępu do sieci dla konsumentów i wszystkich użytkowników sieci w ogóle. Celem jest zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej, wysokiej jakości zasilania elektrycznego oraz ciągłe podnoszenie jakości świadczonych usług.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły