fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi: poznajemy innowacyjne metody leczenia

Dr Martin Ellis, przewodniczący Izraelskiego Towarzystwa Hematologii i Medycyny Transfuzyjnej, mówi na łamach „The Jerusalem Post” o najnowszych metodach leczenia głównych rodzajów raka krwi.

Warto przeczytać

Chociaż tylko 5 na 100 tys. osób cierpi na raka krwi, choroba ta należy do najpoważniejszych i najbardziej śmiertelnych. Według danych Leukemia Research Foundation co roku w samych Stanach Zjednoczonych na raka krwi umiera około 68 tys. osób. Statystyki w Izraelu nie są znane.

Dr Martin Ellis, przewodniczący Izraelskiego Towarzystwa Hematologii i Medycyny Transfuzjologicznej, twierdzi, że cały czas trwają badania nad nowymi i innowacyjnymi metodami leczenia. W rozmowie z „The Jerusalem Post” opowiedział o dwóch najnowszych metodach leczenia głównych rodzajów nowotworów krwi – białaczki, chłoniaka i szpiczaka, wykorzystując do tej okazji Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi.

Zmodyfikowane komórki CAR-T

Obecnie kluczową rolę w leczeniu osób z rakiem krwi odgrywają komórki CAR-T. „Pobieramy limfocyty T od pacjenta i wysyłamy je do laboratorium, gdzie są modyfikowane przy użyciu technologii inżynierii genetycznej w celu zidentyfikowania konkretnych cząsteczek raka na ich powierzchni” – wyjaśnił dr Ellis, który jest również szefem oddziału hematologii w Meir Medical Center w Kfar Saba. „Te zmodyfikowane komórki CAR-T są ponownie podawane do organizmu dożylnie. Następnie, zmodyfikowane komórki szukają i niszczą złośliwe komórki w organizmie” – dodał.

Martin Ellis podkreślił, że leczenie tego typu jest ogólnie stosowane u pacjentów z chłoniakiem i szpiczakiem mnogim, a zwłaszcza tych, którzy mieli wcześniejsze zabiegi, które nie działały lub choroba jest w remisji i rak powraca.

„CAR-T pozwala osiągnąć remisję nawet u 70 proc. pacjentów. Wygląda też na to, że około 30 proc. jest faktycznie wyleczonych. To bezprecedensowy wskaźnik sukcesu w dziedzinie terapii przeciwnowotworowej” – powiedział dr Ellis.

Rodzaj modyfikacji genowej

Drugą z metod – pisze „The Jerusalem Post” – jest wykorzystanie układu odpornościowego pacjenta do atakowania guzów. Na horyzoncie pojawia się jednak technologia CRISPR, która jest rodzajem modyfikacji genowej. „Jakbyś z gumką i ołówkiem zmieniał sekwencję DNA w komórkach nowotworowych, zastępując nieprawidłową część DNA normalnym DNA” – wyjaśnia rozmówca gazety.

Do tej pory udało się skutecznie zastosować tę metodę w łagodnej hematologii, ale nie w hematologii złośliwej. „Jest to trudniejsze, jeśli chodzi o komórki nowotworowe, ponieważ nieprawidłowości jest wiele i różnią się w zależności od komórki” – tłumaczył dr Ellis. 

Dodał jednak, że spodziewa się, iż lekarze i naukowcy wkrótce osiągną ten cel.

Czynnik odpowiedzialny za degradację białek

Izrael znajduje się w czołówce krajów wykorzystujących nową generację metod leczenia raka krwi. Technologia CAR-T została wymyślona i opracowana w Instytucie Naukowym Weizmanna przez znanego immunologa Zeliga Eshhara.

Ponadto izraelscy naukowcy nagrodzeni Nagrodą Nobla – Aaron Ciechanover i Avram Hershko z Technionu – odkryli czynnik odpowiedzialny za degradację białek, co miało kluczowe znaczenie dla stworzenia inhibitorów proteasomu, które spowalniają degradację białek, a tym samym hamują rozwój nowotworów. Na tym właśnie odkryciu opiera się jeden z najskuteczniejszych leków stosowanych w leczeniu szpiczaka mnogiego – Bortezomib.

„Jeśli chodzi o leczenie nowotworów krwi, wkład Izraela jest znaczący i – jak zwykle – nieproporcjonalny do naszej populacji i wielkości” – powiedział dr Martin Ellis.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię