fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

28.5 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Bank Światowy zatrudnia śledczych. Sprawdzą urzędników, dostawców i partnerów

Najnowszy raport Banku Światowego na temat walki z oszustwami i korupcją ma zostać opublikowany jeszcze w październiku. Wewnątrz instytucji podjęto kroki zmierzające do zaostrzenia walki z korupcją na początku tego roku — informuje serwis Intelligence online.

Warto przeczytać

Roczny raport Banku Światowego na temat walki z oszustwami i korupcją, który ukaże się w październiku, zapowiada się na obszerny, biorąc pod uwagę, jak chaos związany z pandemią COVID-19 stworzył okazje do niezbyt przejrzystych transakcji biznesowych. Dział compliance banku również będzie miał dużo pracy w tym roku, jeśli bank i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powrócą do Libanu z coraz bardziej restrykcyjnymi wytycznymi dotyczącymi zarządzania i zgodności. Finansowanie projektów z lokalnymi partnerami może być trudne, gdy środowisko biznesowe nie sprzyja przestrzeganiu zasad.

Poważny przegląd wewnętrzny

Staraniami banku w zakresie zwalczania korupcji kieruje wiceprezes ds. integralności (INT) Mouhamadou Diagne, wcześniej inspektor generalny Funduszu Globalnego finansowanego przez USA. Podległa mu komórka zatrudnia zespół śledczych, bada działania urzędników Banku Światowego, a także dostawców i partnerów.

Według informacji pozyskanych przez serwis, na początku tego roku rozpoczęła ona poważny przegląd wewnętrzny, a obecnie nowym zespołem kieruje Alan Bacarese, który wcześniej pracował w szwajcarskiej antykorupcyjnej firmie konsultingowej Stream House AG, gdzie był odpowiedzialny za zgodność w Afrykańskiej Grupie Rozwoju.

Fundusze mają prywatnych detektywów

W zespole Bacarese’a jest wielu weteranów policji, prokuratorów i śledczych zajmujących się wywiadem korporacyjnym, takich jak Elisabeth Wiramidjaja, która wcześniej była szefem operacji Diligence w USA. W maju INT zatrudniła niemieckiego byłego prokuratora Davida Hawkesa do prowadzenia dochodzeń zewnętrznych.

Bank Światowy korzysta również z pomocy prywatnych firm. W sprawach antykorupcyjnych doradza mu Jonathan Benton, były szef jednostki antykorupcyjnej w Metropolitan Police, który obecnie kieruje firmą Intelligent Sanctuary (dawniej Artemis Global Solutions). Fundusze powiązane z Bankiem Światowym również mają swoich prywatnych detektywów.

Sankcje odzwierciedlają obawy geopolityczne

W raporcie z 2020 r. na temat swojego systemu sankcji i wysiłków na rzecz walki z korupcją bank stwierdził, że w 2019 r. INT przekazał do biura prezesa Banku Światowego 29 Ostatecznych Raportów Śledczych, dotyczących projektów o wartości 8,3 mld dolarów i kontraktów o wartości 974 mln dolarów. Sankcje antykorupcyjne banku odzwierciedlają obecne obawy geopolityczne, z nieproporcjonalnie dużą liczbą chińskich firm, które przewyższają firmy z byłego ZSRR.

Jednak spośród 18 podmiotów, u których sankcje Banku Światowego zostały zniesione po przeglądzie w 2019 r., najwięcej było francuskich, w tym brazylijska spółka zależna Veolii, Oberthur Technologies (Idemia) i dostawca sprzętu do sieci elektrycznej Sediver.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

  1. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it
    😉 I’m going to revisit yet again since I book marked it.

    Money and freedom is the best way to change, may you be rich and
    continue to help others.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię