fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (czwartek, 4 listopada) w kraju

Dziś jest czwartek, trzysta ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.34, zachód o 16.03. Imieniny obchodzą: Karol, Olgierd, Agrykola, Franciszek i Helena.

Warto przeczytać

227 lat temu po zdobyciu prawobrzeżnej części Warszawy wojska rosyjskie, dowodzone przez gen. Aleksandra Suworowa, dokonały rzezi jej mieszkańców; liczbę ofiar szacuje się na kilkanaście tysięcy.

220 lat temu w Ilińcach koło Humania urodził się Seweryn Goszczyński, poeta, publicysta, działacz polityczny.

160 lat temu została uruchomiona linia kolejowa na trasie Wiedeń – Lwów.

144 lata temu w Sierzchowach koło Rawy Mazowieckiej urodził się Tomasz Arciszewski, działacz socjalistyczny, jeden z przywódców PPS, premier RP na uchodźstwie w latach 1944-1947.

132 lata temu w Zakopanem zmarł Tytus Chałubiński, lekarz, przyrodnik, społecznik, jeden z pionierów taternictwa, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego i Muzeum Tatrzańskiego.

96 lat temu w Katowicach urodziła się Aleksandra Śląska, aktorka, wieloletni pedagog warszawskiej PWST; znana m.in. z ról w filmach “Ostatni etap” i “Pasażerka” oraz z serialu “Królowa Bona”.

90 lat temu w Warszawie zmarł Artur Oppman, pseudonim Or-Ot, poeta, publicysta, pułkownik WP.

73 lata temu przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces działaczy PPS-WRN; wśród oskarżonych był Kazimierz Pużak, więzień carski, wieloletni członek władz PPS, poseł na Sejm (1919-1935), podczas II wojny światowej jeden z przywódców PPS-WRN, od 1944 r. do 1945 r. przewodniczący Rady Jedności Narodowej; aresztowany w marcu 1945 r. przez NKWD i sądzony w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

40 lat temu w Warszawie w rządowej willi przy ulicy Parkowej doszło do spotkania prymasa Polski Józefa Glempa, gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy.

29 lat temu w Łodzi zmarł Ludwik Benoit, aktor, znany m.in. z ról w filmach “Ewa chce spać”, “Przygody Pana Michała” i “Fucha”; jego głosem mówił słoń Dominik w serialu animowanym “Proszę słonia”.

21 lat temu odbyła się premiera serialu telewizyjnego “M jak miłość”.

# # #

Dziś w Rzeszowie w siedzibie Filharmonii Podkarpackiej prezydent Andrzej Duda wręczy Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Uroczystość odbędzie się w ramach Kongresu 590.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane dla przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm.

Wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach głównych: lider małych i średnich przedsiębiorstw; narodowy sukces; międzynarodowy sukces; odpowiedzialny biznes; firma rodzinna – oraz w dwóch kategoriach specjalnych: badania+rozwój oraz STARTUP_PL.

Wśród tegorocznych firm, które znalazły się w gronie nominowanych, są m.in. spółdzielnia mleczarska Mlekpol, Anwil, Grupa Lotos, PKN Orlen i Erkado.

huk/

# # #

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się dziś prezentacja prezydenckiego projektu ustawy ws. sędziów pokoju; tego dnia projekt zostanie również skierowany do Sejmu.

Prace nad projektem od wiosny prowadził powołany przez prezydenta zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego. Zainaugurował on działalność po rozmowach Pawła Kukiza z Andrzejem Dudą; propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów Kukiz’15.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

sdd/ par/

Newsroom PAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły