fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Podlaskie/ 51 rekompensat przyznano dotąd firmom turystycznym w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Warto przeczytać

Do urzędu wpłynęły dotąd 83 wnioski o takie rekompensaty.

Zgodnie z uchwaloną pod koniec września ustawą o rekompensacie, firmy prowadzące działalność hotelarską, gastronomiczną, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek, przewodnicy turystyki, firmy dzierżawiące sprzęt turystyczny i rekreacyjny mogą się starać o rekompensatę w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności na terenie objętym stanem wyjątkowym. Podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował PAP, że podmioty wnioskujące o rekompensatę wykazują przychód z miesięcy, które są podstawą do wyliczeń rekompensaty. Zgodnie z przepisami, jeśli kwota rekompensaty ma wynieść więcej niż 65 tys. zł dane są weryfikowane w trakcie obligatoryjnych kontroli.

Urząd nie podał łącznej kwoty przyznanych dotąd rekompensat, ale poinformował, że największa przyznana dotychczas wynosi ponad 313 tys. zł. Zaznaczono, że rekompensaty będą wypłacane w terminie do 30 dni od dnia doręczenia decyzji wojewody danemu wnioskodawcy.

Pod koniec października wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował dziennikarzy, że przyznał (do 26 października) osiem rekompensat na łączną kwotę ok. 330 tys. zł, ale zaznaczał, że jeszcze tego samego dnia łączna kwota przyznanych rekompensat się podwoi. Wówczas w urzędzie było złożonych 41 wniosków o rekompensaty i pięć o odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty majątkowe w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego. Takie odszkodowanie przewidują przepisy z 2002 r.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Początkowo był wprowadzony na 30 dni, a potem, na początku października, przedłużony o kolejnych 60. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ mok/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły