fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Kasy fiskalne po nowemu. Cios wymierzony w polskich przedsiębiorców

Zdaniem wielu przedsiębiorców lepszym rozwiązaniem niż obłożony sankcjami przymus wymiany kas, byłaby możliwość wyboru. Ci, którzy chcą, niech wymienią kasy, a w zamian np. mogliby szybciej otrzymać zwrot VAT. Pozostali niech mają prawo do pozostania przy starych zasadach.

Warto przeczytać

Rzecznik MŚP: konieczne jest roczne vacatio legis

Pod koniec października pisaliśmy o obawach przedsiębiorców związanych z wymaganą od 1 lipca przyszłego roku integracją kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi. Próbowaliśmy zainteresować tematem szereg instytucji związanych z polską przedsiębiorczością. Jako jedyny odpisał nam Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Obawy przedsiębiorców

Konieczność integracji kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi od lipca przyszłego roku, wpisana w założenia „Polskiego Ładu”, wywołała wiele wątpliwości i obaw wśród polskich przedsiębiorców. Dotyczą one przede wszystkim nierealnego terminu.

Teoretycznie operacja ta miałaby m.in. przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego oraz zwiększenia zakresu obrotu bezgotówkowego w gospodarce. Jednak „gotówka odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym a jej eliminacja byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami” – powiedział na otwarciu VII Kongresu Obsługi Gotówki prezes NBP Adam Glapiński. 

Przypomnijmy, w Polsce funkcjonuje około 700 tys. kas fiskalnych online, natomiast liczba urządzeń akceptujących karty płatnicze działających na polskim rynku oscyluje wokół miliona. Spora część tych urządzeń nie jest wyposażona w protokół pozwalający na integrację z kasą, więc będą musiały być wymienione. 

Znawcy rynku uważają, że skala tych zmian jest bardzo duża, szanse są niewielkie, że uda się je przeprowadzić w założonym terminie. Dostosowanie takiej liczby sprzętu do nowych wytycznych powinno być liczone w latach, a nie miesiącach.

Inny aspekt niepokojący przedsiębiorców to część finansowa. Za brak integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym przedsiębiorcom będzie groziła kara w wysokości 5 tys. zł. A przecież konieczna w wielu przypadkach wymiana urządzenia będzie się wiązała nierzadko z koniecznością zerwania umowy na dotychczasowy terminal i opłacenia związanej z tym kary. 

Wątpliwościami i obawami w imieniu przedsiębiorców podzieliliśmy się z kilkoma podmiotami związanymi z polskim, w szczególności małym i średnim, biznesem. Jako jedyne odpowiedziało na nie biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rzecznik MŚP odpowiada

Rzecznik MŚP w toku procesu ustawodawczego od początku wskazywał na konieczność wprowadzenia rocznego vacatio legis w zakresie obowiązków nakładanych na przedsiębiorców w ramach tzw. Polskiego Ładu. W takim przypadku przepisy te wchodziłby w życie nie z dniem 1 stycznia 2022 r., ale z rocznym opóźnieniem tj. z 1 stycznia 2023 r. Taki termin zagwarantowałby przedsiębiorcom stosowany czas na przygotowanie się na stosowanie do nowych obowiązków. W szczególności ten czas byłby niezbędny na dostosowanie systemów finansowo-księgowych, czy tak jak w przypadku kas fiskalnych i terminali płatniczych na dokonanie zakupu stosownych urządzeń i zintegrowaniu ich działania” – odpowiedział nam Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

„Stosowana od wielu lat praktyka uchwalania zmiany przepisów w ostatnim kwartale roku ze skutkiem ich wejścia w życie od 1 stycznia roku następnego bardzo szkodzi gospodarce” – dodał Abramowicz.

Mamy nadzieję, że stanowisko Rzecznika MŚP wyrażone na naszym portalu ośmieli przedstawicieli innych instytucji do dyskusji i odpowiedzi na skierowane do nich pytania. 

Wciąż czekamy na rzeczowe uwagi Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, przewodniczącego sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Deregulacji, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Nim wyżej wymienione instytucje zareagują, poddajemy pod rozwagę propozycję zrezygnowania z obligatoryjnego i obłożonego sankcjami obowiązku wymiany kas fiskalnych. Zamiast przymusu, warto skorzystać z pozytywnej motywacji i pozostawienia prawa do decyzji po stronie przedsiębiorców.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię