fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.9 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Chile/ Senat nie zgodził się na usunięcie z urzędu prezydenta Pinery

Senat Chile, wyższa izba parlamentu tego kraju, odrzucił we wtorkowym głosowaniu uruchomioną 9 listopada wobec prezydenta Sebastiana Pinery procedurę impeachmentu. Prawicowy polityk jest podejrzany o udział w korupcji przy prywatyzacji jednej ze spółek wydobywczych.

Warto przeczytać

Jak poinformował we wtorek chilijski dziennik “La Tercera”, podczas głosowania większość senatorów, głównie polityków prawicy, opowiedziała się za pozostawieniem Pinery na urzędzie głowy państwa.

W trakcie debaty wskazywano, że impeachment miałby jedynie symboliczne znaczenie, gdyż w marcu 2022 r. kończy się kadencja obecnego prezydenta.

“La Tercera” wskazuje, że w odbywających się w niedzielę wyborach prezydenckich Pinera nie startuje, gdyż dwukrotnie już pełnił urząd szefa państwa. Trzeciej kadencji na stanowisku prezydenta chilijska konstytucja nie przewiduje.

9 listopada Kongres Narodowy, niższa izba parlamentu Chile, wyraziła zgodę na usunięcie z urzędu Sebastiana Pinery po pojawieniu się wobec niego zarzutów korupcyjnych i wszczęciu śledztwa wobec prezydenta.

Zgodnie ze stawianymi szefowi państwa zarzutami Pinera, jego dwaj synowie oraz osoby z najbliższego otoczenia miały ukryć część środków z prywatyzacji spółki wydobywczej Dominga na kontach bankowych na Wyspach Dziewiczych, karaibskim raju podatkowym.

Według oskarżycieli do nadużyć ze strony prezydenta Sebastiana Pinery i jego najbliższego otoczenia miało dojść w 2010 r., czyli podczas pierwszej kadencji na stanowisku głowy państwa.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły