fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Grupa WB podbija zagranicę. Eksportowy Przebój RADMOR’U

Targowy tour Grupy WB zainaugurowany po okresie pandemicznego zastoju przynosi coraz lepsze rezultaty. Ich wyraz stanowią kolejne kontrakty, zawierane również za sprawą komplementarności oferty, na którą składają się zintegrowane rozwiązania powstające na deskach projektantów firm wchodzących w skład polskiego producenta, z myślą o interoperacyjności i potrzebach współczesnego pola walki.

Warto przeczytać

Radiostacja doręczna COMP@N, która prezentowaliśmy już wcześniej, wzbudziła zainteresowanie jednego z pozaeuropejskich państw, co doprowadziło do zawarcia najpoważniejszego z dotychczas zrealizowanych kontraktów eksportowych na dostawę urządzeń nadawczo-odbiorczych. 

Realizacja dostaw kilkuset radiostacji nastąpiła w pierwszej dekadzie listopada, a skala zamówienia czyni nasze rozwiązanie podstawowym środkiem łączności taktycznej w siłach zbrojnych nowo pozyskanego odbiorcy. Produkt stanowiący całkowicie polskie rozwiązanie jest dobra wizytówka potencjału polskiego przemysłu obronnego, gdyż oprócz rodzimych sil zbrojnych pozostaje na wyposażeniu szeregu krajów, w tym członków NATO. 

RADMOR od z górą dekady wchodzący w skład Grupy WB umocnił tym samym pozycję czołowego w Polsce producenta sprzętu i systemów łączności różnorakich zastosowań, a zwłaszcza w służbach mundurowych. Szeroki zakres częstotliwości, na których pracują radiostacje szerokopasmowe z rodziny COMP@N – od 30 do 520 MHz oraz moc do 5 W, w połączeniu z niewielkimi rozmiarami (220x86x44 mm) i optymalną masą całkowitą, gwarantują wielość zastosowań. 

W zależności od potrzeb użytkownika radiostacje mogą być stosowane mobilnie w konfiguracji z adapterem na pojazdach lub stacjonarnie. Obok łączności fonicznej bliskiego zasięgu pozwalają na transmisję danych kodowanych, a we współpracy z siecią IP równolegle transmitują głos wraz z danymi. W przypadku kompletacji urządzenia ze wzmacniaczem mocy rzędu 50 W – radykalnemu zwiększeniu ulega zasięg radiostacji i możliwość trudno wykrywalnej transmisji danych. 

Wyposażenie uzupełnia kolorowy wyświetlacz i klawiatura automatycznie regulująca natężenie podświetlenia – zależnie od warunków. Przyciski PTT – „naciśnij-i-mów” i kasowania awaryjnego, gwarantują niezawodne „czyszczenie” zawartości i ustawień urządzenia. W zależności od potrzeb rodzaju wojsk bądź danej służby mundurowej instalowane są moduły kryptograficzne i „dedykowane” waveformy. 

Obok klasycznych: STANAG 4204 i 4205 radiostację COMP@N można doposażyć w wąskopasmowy BMS IP typu MANET (Mobile Ad-Hoc Network) zapewniający cyfrową transmisję mowy, IP, Situation Awareness, pozycji GPS, informacji przydatnych w systemach BMS – Battlefield Management System.

Z kolei wąskopasmowy waveform klasy EPM – Electronic Protective Measures – W2FH zapewniający silne zabezpieczenie przekazywanych danych i transmitowanej mowy, a hoppingowy tryb pracy gwarantuje funkcjonalności LPD (Low Propability of Detection) , LPI (Low Propability of Interception) oraz IJ (Anty Jamming). Synchronizacja bez GNSS umożliwia pracę w reżimie ciszy radiowej nawet do 160 dni.

Poważny atut polskiego rozwiązania stanowi także wdrożenie NBWF – koalicyjnego standardu w zakresie łączności wąskopasmowej, oznaczonego jako Coalition Narrowband Waveform STANAG 5630-34.  

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię