fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Serbia/ Połowa studentów i 15 proc. uczniów nałogowo pali papierosy

Nawet połowa studentów i 15 proc. uczniów szkół podstawowych w Serbii nałogowo pali papierosy - wynika z danych tamtejszego Instytutu Zdrowia Publicznego; Serbia znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby zgonów spowodowanych rakiem płuc - poinformował w środę dziennik "Danas".

Warto przeczytać

“Nałogowi palacze stanowią aż 37 proc. dorosłej populacji Serbii. Każdego roku w kraju diagnozuje się 6,5 tys. przypadków raka płuc, 4,6 tys. osób z powodu choroby umiera” – powiedziała dr Sneżana Bojanić z departamentu zdrowia Vojvodiny, autonomicznej prowincji Serbii.

“Rak płuc najczęściej daje o sobie znać po przekroczeniu 50. roku życia” – wskazała. Dr Bojanić dodała, że palenie nikotyny jest główną przyczyną rozwoju choroby, co potwierdzają gromadzone na przestrzeni ostatnich 50 lat dane, według których jedynie 9 proc. pacjentów chorujących na raka płuc stanowią osoby niepalące papierosów.

Zwracając uwagę na kluczowe znaczenie wczesnej diagnozy, lekarka przypomniała, że wszystkie szpitale ogólne w kraju wyposażone są w skanery umożliwiające rozpoznanie choroby. (PAP)

jbw/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły