fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ Sąd nakazał rozpoczęcie przesłuchań ws. finansowania partii Podemos przez Wenezuelę

Sąd Karny i Administracyjny Hiszpanii (Audiencia Nacional) nakazał policji rozpoczęcie przesłuchań w sprawie domniemanego finansowania współrządzącej tym krajem lewicowej partii Podemos przez reżim Wenezueli.

Warto przeczytać

Według opublikowanej w czwartek decyzji sąd nakazał policyjnej Jednostce ds. Przestępstw Gospodarczych i Podatkowych (UDEF) przesłuchanie trzech osób z dawnego kierownictwa partii Podemos, w tym jej współzałożycielki Caroliny Bescansa.

Sędzia Joaquin Gadea nakazał też, aby policja potwierdziła wpłatę w 2013 r. na konta osób, które następnie założyły Podemos, kwoty 142 tys. dolarów. Środki te miała im wysłać kontrolowana przez reżim w Caracas wenezuelska spółka naftowa PDVSA.

Z informacji, do których dotarł madrycki dziennik “La Razon” wynika, że źródłem informacji o finansowaniu Podemos przez reżim Wenezueli jest pochodzący z tego kraju generał Hugo Carvajal, ujęty na terenie Hiszpanii w 2019 r.

Jak ustaliła gazeta, podczas przesłuchań Carvajal zeznał, że Wenezuela sfinansowała powstanie kilku antysystemowych ugrupowań politycznych w Europie. Jeszcze jednym z nich miał być włoski Ruch Pięciu Gwiazd.

Od października br. w hiszpańskim wymiarze sprawiedliwości trwa konflikt w sprawie wydania Stanom Zjednoczonym generała Carvajala. USA zarzucają mu udział w masowej wysyłce narkotyków do Ameryki.

Za pozostawieniem w Hiszpanii byłego szef wojskowego kontrwywiadu Wenezueli opowiada się tymczasem sędzia Manuel Garcia-Castellon z Audiencia Nacional. Uważa on, że Carvajal ma kluczowe informacje dla sprawy nielegalnego finansowania Podemos. Sędzia nie tylko sprzeciwia się ekstradycji generała, ale w październiku wezwał go na świadka.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły