fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

„W wolnych krajach władza polityczna nie przypisuje sobie historycznej wszechwiedzy”

La Gaceta de la Iberosfera przytacza opinię VOX, że „radykalizacja PSOE była główną przyczyną wojny domowej”

Warto przeczytać

Deputowany partii VOX Francisco José Contreras krytykuje nowy projekt ustawy socjal-komunistycznego rządu, twierdząc, że w rzeczywistości prowadzi do stałej indoktrynacji historycznej, a przede wszystkim tłumi wolność. Chodzi w tym przypadku o wolność zrzeszania się, wolność religijną (ponieważ „otwiera drzwi do wydalenia benedyktynów z Doliny Poległych”), wolność zgromadzeń, wolność edukacji, wolność słowa… 

Contreras wyraził swoje zdanie jasno podczas wystąpienia w Kongresie w trakcie debaty nad poprawkami do projektu ustawy, która przedłuża obowiązujące od 2007 r. prawo, zatwierdzone jeszcze za czasów rządu José Luisa Rodrígueza Zapatero i utrzymane przez PP*. Polityk powiedział: „Ustalanie dekretem partyzanckiej interpretacji historii, narzucanie jej całemu społeczeństwu przy użyciu instrumentów przymusu państwowego jest typowe dla despotów. W wolnych krajach władza polityczna nie przypisuje sobie historycznej wszechwiedzy”.

Nie omieszkał też przypomnieć słów Largo Caballero, lidera PSOE**, w których wzywał on do rewolucji. „Radykalizacja Partii Socjalistycznej była główną przyczyną wojny domowej i powinien za nią przeprosić” – oświadczył. Zauważył przy tym, że „gdyby Front Ludowy wygrał wojnę, rezultatem nie byłaby demokracja, ale reżim sowiecki”.

Według niego najbardziej nieznośnym aspektem tego prawa jest „hierarchia zmarłych”. Zgodnie z przepisami, wolno i należy oddawać cześć jednym, pomijając przy tym celowo innych. „García Lorca może być uhonorowany, ale nie Ramiro de Maeztu. Ci, których zastrzelił Yagüe, mogą być uhonorowani, ale nie 60 tys. ludzi zastrzelonych w strefie republikańskiej tylko dlatego, że byli prawicowi lub katoliccy. Pielęgniarki z Somiedo (Asturia), trzy falangistowskie pielęgniarki-ochotniczki aresztowane przez milicjantów, torturowane i gwałcone przez całą noc i rozstrzelane o świcie, nie mogą być uhonorowane” – zauważył.

* PP (Partido Popular, pol. Partia Ludowa) – prawicowo-konserwatywna partia polityczna w Hiszpanii.

**PSOE (Partido Socialista Obrero Español, pol. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza) – jedna z największych w kraju oraz najstarsza, założona w 1879 r., a w latach 1939–1977 nielegalna.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię