fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

13.4 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Inwestorzy kryptowalutowi zostali przelicytowani

Rzadka oryginalna kopia egzemplarza Konstytucji Stanów Zjednoczonych trafiła do rąk prezesa Citadel – informuje „The Wall Street Journal”

Warto przeczytać

Za kwotę 43,2 miliona dolarów został sprzedany na aukcji Sotheby’s egzemplarz amerykańskiej Konstytucji, podpisany 17 września 1787 r. w Filadelfii. O dokument walczono zaciekle. Ostatecznie to Kenneth Griffin, prezes Citadel, menedżer funduszy hedgingowych przelicytował grupę inwestorów kryptowalutowych.

Sotheby’s podaje, że na świecie dostępnych jest obecnie zaledwie 13, spośród 500 oryginalnych egzemplarzy pierwszego nakładu Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jeden z nich wystawiony na aukcji próbowała zakupić grupa zorganizowana jako ConstitutionDAO, z zamiarem udostępnienia jej społeczeństwu. W ciągu 72 godzin udało jej się zebrać fundusze od ponad 17 tys. osób, w kwocie 40 mln dolarów w kryptowalucie, z medianą darowizny oscylującą wokół 206 dolarów. Jednak nie udało im się przelicytować prezesa Citadel.

„Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest świętym dokumentem, który zapisuje prawa każdego Amerykanina i wszystkich tych, którzy aspirują do bycia nim. Dlatego zamierzam zapewnić, że ta kopia naszej Konstytucji będzie dostępna dla wszystkich Amerykanów i odwiedzających, aby mogli ją zobaczyć i docenić” – powiedział Griffin w oświadczeniu wydanym przez Sotheby’s.

Nie padł żaden komentarz ze strony organizatorów ConstitutionDAO na temat wygranej prezesa Citadel. Z ich strony pojawił się jedynie żartobliwy tweet: „ile za cytadelę?” krótko po tym, jak został zidentyfikowany zwycięzca oferty.

Wynik aukcji skomentował Avi Flombaum, 37-latek z Brooklynu, kierownik w firmie zajmującej się rozwojem talentów technologicznych. Przekazał on trochę kryptowalut do ConstitutionDOA na aukcję. „To smutne. Kryptowaluty to niesamowita klasa aktywów. Nie ma innego aktywa lub technologii, która pozwoliłaby 17 tys. ludzi, którzy nigdy się nie spotkali, na samoorganizację w ten sposób” powiedział.

Organizatorzy ConstitutionDAO postanowili zamknąć grupę po przegranej aukcji i zwrócić wpłaty ofiarodawcom

Griffin poinformował, że zamierza wypożyczyć zakupiony egzemplarz Konstytucji Crystal Bridges Museum of American Art w Bentonville (stan Arkansas). Jest to placówka z darmowym wstępem. Nie posiada jednak archiwum historycznych dokumentów związanych z Rewolucją Amerykańską. Ma za to w swoich zbiorach portret George’a Washingtona namalowany przez Charlesa Willsona Peale’a oraz kilka dzieł autorstwa Thomasa Eakinsa i Marsdena Hartleya.

Przewodniczącą zarządu muzeum została niedawno mianowana Olivia Walton, siostrzenica Alicji Walton, dziedziczki Walmartu i założycielki Crystal Bridges. Powiedziała ona, że muzeum jest zaszczycone, że może wystawić jeden z najważniejszych dokumentów w historii narodu amerykańskiego.

Griffin jest dobrze znany w kręgach artystycznych. Zasiada w zarządach kilku muzeów, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago i nowojorskiego Whitney Museum of American Art. Ma też skrzydło nazwane jego imieniem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Duży rozgłos zdobył, gdy zapłacił 80 mln dolarów za obraz Jaspera Johnsa „False Start” z 1959 r. – była to wówczas najdroższa sprzedaż dzieła żyjącego artysty. W zeszłym roku zakupił za 100 mln dolarów obraz Jean-Michela Basquiata z 1982 r. „Chłopiec i pies w Johnnypump” i wypożyczył go Instytutowi Sztuki w Chicago.

Przez lata kolekcjonował również dzieła Paula Cézanne’a, Willema de Kooninga, Gerharda Richtera, Edgara Degasa i Njideka Akunyili Crosby’ego.

Zakup Konstytucji zapewnił mu awans do elity kolekcjonerów historycznych dokumentów. Dołączył tym samym do współzałożyciela Microsoft Corp. Billa Gatesa, posiadającego wartą 30,8 mln dolarów kopię naukowego notatnika Leonarda da Vinci, znanego jako Codex Leicester, a także do współzałożyciela Carlyle Group Davida Rubensteina, który nabył za 21,3 miliona dolarów kopię Magna Carta z 1297 r.

Jednak Griffin nie cieszy się sympatią i uznaniem wśród indywidualnych inwestorów, „których wpływy wzrosły podczas pandemii dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych do napędzania »meme stocks«, takich jak AMC Entertainment Holdings Inc. i GameStop Corp. Wielu z nich podejrzewa, że jego firma Citadel Securities zajmująca się handlem elektronicznym, stowarzyszona z funduszem hedgingowym, pomogła w podjęciu decyzji przez Robinhood Markets Inc. i inne domy maklerskie o ograniczeniu obrotu akcjami GameStop Corp. w dniu 28 stycznia – posunięciu, które zakończyło szalony rajd na akcjach detalisty gier wideo i spowodowało straty wielu drobnych inwestorów. Citadel Securities zaprzeczył, że odegrał jakąkolwiek rolę w tej decyzji. Ostatecznie sędzia oddalił pozew, który oskarżył Robinhood i Citadel Securities o bezprawną zmowę w celu nałożenia ograniczeń handlowych” – przypomina „The Wall Street Journal”.

Griffin jest wyjątkowo niechętny kryptowalutom. Przyznał, że nie handluje takim pieniądzem z powodu „niepewności regulacyjnej” i że „życzyłby sobie, aby cała ta pasja i energia, która poszła na kryptowaluty, była skierowana na uczynienie Stanów Zjednoczonych silniejszymi”.

Tym razem jednak chodzi o los wylicytowanego dokumentu. Dla Amerykanów jest on bardzo ważny, ponieważ jest to sześciostronicowe pierwsze wydanie ostatecznego tekstu Konstytucji. Ta wersja zaczynająca się od słów „My, naród” została wydrukowana dla delegatów Konwencji Konstytucyjnej i Kongresu Kontynentalnego ponad 230 lat temu. Zachowało się ponad 27 pierwodruków Deklaracji Niepodległości, ale tylko 13 oryginalnych egzemplarzy Konstytucji.

Sourcewsj.com

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »