Prawie 5,2 mld dolarów (600 mld jenów) pochodzących z dodatkowego budżetu fiskalnego przeznaczy Japonia na wsparcie producentów półprzewodników.
400 mld jenów będzie stanowiło rządowe wsparcie dla budowy nowej fabryki, którą otworzyć zamierza Taiwan Semiconductor Manufacturing – największy na świecie producent układów scalonych. Fabryka powstanie w prefekturze Kumamoto, w południowo-zachodniej Japonii. Kolejne 200 mld jenów przeznaczono na inne fabryki, nie wiadomo jeszcze, które dokładnie, ale pod uwagę bierze się projekty zaproponowane przez amerykańskiego producenta układów pamięci Micron Technology, a także lokalną firmę Kioxia Holdings.
Rząd Japonii zastanawia się nad wciągnięciem półprzewodników na listę nowych zainteresowań gospodarczych i uwzględnienie ich w nowej ustawie pozwalającej między innymi na szybsze uruchomienie środków inwestycyjnych.
Amerykański Micron przejął już zakład Elpida Memory w prefekturze Hiroszima, w zachodniej części Japonii, gdzie produkuje nowoczesne, zaawansowane technicznie układy dynamicznej pamięci DRAM. Firma szuka inwestorów wśród wielu krajów, w tym właśnie Japonii.
Japońska Kioxia produkuje w tym kraju pamięć typu NAND flash. W mieście Yokkaichi, w prefekturze Mie, budowana jest właśnie ich fabryka, której start wyznaczono już na rok 2022. Wtedy też Kioxia planuje rozpoczęcie kolejnej budowy – nowa fabryka miałaby stanąć w mieście Kitakami, w prefekturze Iwate i rozpocząć produkcję w 2023 r.
Warunkiem, jaki stawia japoński rząd firmom chcącym ubiegać się o część środków z 600 mld jenów przeznaczonych na inwestycje w tym sektorze, jest gwarancja możliwości produkcji w sytuacji wystąpienia niedoborów podaży. W ten sposób rząd japoński pragnie zapewnić sobie stabilny rynek mikroprocesorów, który w perspektywie globalnej staje się coraz bardziej problematyczny, ze względu na występujące niedobory.
Japoński premier Fumio Kishida powiedział niedawno w komentarzu dla „Nikkei”: „podczas gdy współpraca z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company jest gorącym tematem, myślę, że ważne jest, aby podjąć środki w celu rozszerzenia różnych możliwości w sektorze prywatnym, takich jak przyciąganie amerykańskich producentów półprzewodników”.
Ponieważ cyfryzacja przyspiesza, a coraz większe inwestycje dotyczą centrów danych, można się spodziewać zwiększenia popytu na mikroprocesory pamięci. W wystosowanym komunikacie japońskie ministerstwo podkreśliło, że „zapewnienie stabilnych dostaw zaawansowanych półprzewodników jest najważniejszą kwestią bezpieczeństwa”.