fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

17.1 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Konflikt mocarstw: teraz albo nigdy

Groźba konfliktu zbrojnego między USA a Chinami jest tak realna, jak nigdy do tej pory – ostrzega „The Wall Street Journal”

Warto przeczytać

Główną przyczyną obecnych napięć jest nie tyle wzrost lub spadek znaczenia poszczególnych mocarstw, ile ich wewnętrzne postrzeganie źródeł zagrożeń i równowagi sił, co wpływa na decyzje polityczne takich państw, jak Chiny i Rosja.

Zarówno w Pekinie, jak i w Moskwie rośnie przekonanie o zwiększającej się dysproporcji sił w stosunku do USA, czemu mogą zapobiec tylko szybkie działania. Obydwa państwa negują również powstały po zimnej wojnie porządek międzynarodowy.

Biały Dom zdecydował się na dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk w Pekinie, które rozpoczną się w lutym. Ma to związek z amerykańskim sprzeciwem wobec łamania praw człowieka w Chinach i przypomina sytuację z 1980 r. podczas olimpiady w Moskwie.

Chiny i Rosja mogą planować konfrontację z USA i ich sojusznikami w ciągu pięciu lat. Istnieją ku temu trzy główne przesłanki. Po pierwsze, amerykańskie wojsko potrzebuje czasu na restrukturyzację i zmianę przeznaczenia armii, odchodząc od walki z terroryzmem na rzecz intensywnie przebiegających konfliktów państwo-państwo. Opublikowana w 2019 r. Strategia Modernizacji Armii wyznaczyła rok 2035 jako termin przekształcenia sił zbrojnych w wielozadaniowe i wszechstronne wojsko. Dla dwóch głównych antagonistów Stanów Zjednoczonych to sygnał, że nierównowaga potencjału militarnego będzie wzrastać z każdym kolejnym rokiem.

Czynnikiem numer dwa są warunki panujące obecnie w USA i Europie, w tym pandemia COVID-19, masowa imigracja czy kulturalna rewolucja, która najpewniej osiągnie swój szczyt w ciągu najbliższych dwóch lat.

Trzecim powodem są wewnętrzne naciski narastające w społeczeństwach Chin i Rosji. Obydwa kraje niedługo doświadczą niżu demograficznego. Dla najludniejszego państwa świata to pierwszy taki spadek od czasu klęski głodu spowodowanej realizacją „Wielkiego skoku naprzód” w latach 50. Oficjalny wskaźnik urodzeń wynosi 1,3 dziecka na kobietę, czyli znacznie poniżej wskaźnika zastępowalności pokoleń wynoszącego 2,1. Pomimo złagodzenia polityki jednego dziecka prognozy pokazują, że populacja Chin osiągnie szczyt w 2022 r., jednak postępujący spadek wielkości urodzeń sprawi, że już w 2025 r. ilość zgonów przewyższy liczbę urodzeń o 6 mln. Populacja Rosji zmniejszy się natomiast z obecnych 146 mln do 121 mln w 2050 r.

Zachód obecnie przeżywa kryzys zaufania do rządów. Obywatele stracili pewność, że demokratyczne procesy oraz instytucje są w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Przejście przez te turbulencje i przemiany, w których trakcie Stany Zjednoczone uniezależnią się pod względem surowców i łańcuchów dostaw od Chin, to najważniejsze zadanie dla supermocarstwa. A nowe USA stanie się dla Pekinu i Moskwy o wiele groźniejszym przeciwnikiem, niż jest w tej chwili.

Ameryka nie ustaje jednak w pracach nad zaawansowaną bronią, jak choćby nad pociskami hipersonicznymi, gdzie ostatnio dokonano sporego przełomu technologicznego. To może zniweczyć przewagę, jaką przeciwnicy USA zamierzali utrzymać dzięki własnym programom. Wbrew propagandzie obydwa państwa zdają sobie doskonale sprawę, że baza badawczo-rozwojowa Stanów Zjednoczonych znacząco wpłynie na potencjał amerykańskiej armii.

Nie zmienia to faktu, że wojna może wybuchnąć za sprawą błędnych kalkulacji, niewłaściwych szacunków wywiadowczych oraz lekceważenia przeciwnika. Ewentualny konflikt nie będzie w tym przypadku efektem lepszej kondycji militarnej Rosji i Chin, ale ich oceny nowej strategii Waszyngtonu i przestawienia jego wysiłku wojennego z walki z terroryzmem. To, czy dojdzie do wojny, będzie zależeć od tego, jak bardzo Pekin i Moskwa obawiają się globalnej zmiany władzy w następnej dekadzie i jak bardzo są skłonne wykorzystać swoją obecnie względną przewagę do przebudowy świata.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »