fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

5.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Zmiany finansowe i prawne we Francji od stycznia 2022 roku

Od początku roku we Francji weszły w życie nowe przepisy, a także rewaloryzacja płacy minimalnej, która wzrosła o 0,9 proc. i wynosi obecnie 1 603,12 euro brutto miesięcznie, przy ustawowym tygodniu pracy wynoszącym 35 godzin. O 1,1 proc. wzrosły również wszystkie podstawowe emerytury, z wyjątkiem adwokackich – informuje „Le Point”.

Warto przeczytać

Jedną z istotnych zmian przepisów jest ta, dotycząca antykoncepcji. Obecnie będzie ona całkowicie bezpłatna dla wszystkich kobiet poniżej 25. roku życia, a nie tylko dla nieletnich, jak to miało miejsce do tej pory. Tą ulgą nie są jednak objęte prezerwatywy ani pigułki.

Nowa regulacje dotyczą też prawa antyodpadowego. Zakazane zostały plastikowe opakowania na owoce i warzywa ważące mniej niż 1,5 kg, jak również darmowe plastikowe zabawki w barach szybkiej obsługi oraz opakowania z tworzywa przy dostawach gazet. Sklepy są też zobowiązane do odbierania od swoich klientów zużytych mebli, pustych i pełnych produktów chemicznych, jak farby, kleje i środki czyszczące zawierające substancje niebezpieczne, a także kartuszy z gazem palnym.

Cięcia podatkowe i dopłaty do mieszkań

Neutralna skala stawek podatkowych również została przeszacowana, a przedziały skali podatku dochodowego zrewaloryzowano o 1,4 proc. W 2022 r. kontynuowane będzie stopniowe znoszenie taxe d’habitation. Najbogatsze gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z 65 proc. zwolnienia z podatku, przed jego ostatecznym zniesieniem dla wszystkich podatników w 2023 r.

Zainicjowano też program „Rent Affordable” umożliwiający wynajmowanie nieumeblowanych domów po przystępnych cenach i z ulgą podatkową od zysków z wynajmu. Najemca musi mieścić się w limicie dochodów, a umowa najmu jest zawierana na sześć lub dziewięć lat. Umowę podpisuje się z Krajową Agencją Mieszkaniową (Anah).

Innowacją jest możliwość składania wniosków o pozwolenie na budowę drogą elektroniczną i ogólnie wniosków o zagospodarowanie przestrzenne. To szerszy program cyfrowego zagospodarowania terenu i wsparcia gmin przez państwo.

Przedłużenie „Culture Pass”, wzrost cen znaczków

System dostępu do działalności kulturalnej określany jako „przepustka do kultury” będzie teraz przysługiwał także młodzieży w wieku od 15 do 17 lat. Pozwala on otrzymać kredyt w wysokości 20 euro dla 15-latków i 30 euro dla 16 i 17-latków. Okres obowiązywania „Sport Pass” został przedłużony do 28 lutego 2022 r.

Do tego samego dnia przedłużono podwojenie dziennego pułapu bonów na posiłki, co stanowi wsparcie związane z kryzysem sanitarnym. Aż do końca lutego będzie on więc wynosił nie 19, a 38 euro. Bezpłatna jest woda w barach, restauracjach oraz wszystkich obiektach użyteczności publicznej. Z tego względu będą one musiały być wyposażone w „fontanny” z wodą pitną.

Wzrosną natomiast (średnio o 4,7 proc.) ceny znaczków pocztowych. Cena zielonego znaczka na list dostarczony w ciągu 48 godzin, na terenie Francji metropolitalnej zwiększa się z 1,08 euro do 1,16 euro, a znaczka czerwonego na list priorytetowy podskoczy z 1,28 euro do 1,43 euro. Francuskie przewodnictwo w Radzie Europejskiej zostało zaś uhonorowane nową monetą o nominale 2 euro przedstawiającą dąb i drzewo oliwne, symbole siły i mądrości.

W życie wchodzi też nowa skala opłat dla zarejestrowanych pojazdów uzależniona od stopnia emisji zanieczyszczeń. Podatek w wysokości 50 euro będzie stosowany dla emisji od 128 g CO2/km zamiast wcześniejszych 133 g. Opłata ta wzrasta maksymalnie do 40 tys. euro przy poziomie powyżej 223 g, ale kwota ta nie może przekroczyć 50 proc. ceny pojazdu z podatkiem VAT.

SourceLe Point

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »