fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

10.6 C
Warszawa
piątek, 4 października, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Węgry/ Szef MSZ: liczymy, że decyzja o certyfikacji Nord Stream 2 nie będzie polityczna

Warto przeczytać

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto wyraził nadzieję, że decyzja w sprawie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 będzie podejmowana na podstawie norm UE i nie będzie miała charakteru politycznego. Mówił o tym w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji TASS.

„Są bardzo konkretne europejskie zasady, które należy stosować. Moim zdaniem problem polega na tym, że decyzja jest tu raczej podejmowana na podstawie przyczyn politycznych, a nie merytorycznych. Problem z Nord Stream 2 jest taki sam jak ze Sputnikiem V. Jest on traktowany jako projekt polityczny” – oznajmił Szijjarto.

Podkreślił, ze dla Węgier jako małego kraju bez własnych źródeł energii kwestia Nord Stream 2 „nigdy nie była tematem politycznym, zawsze była to kwestia bezpieczeństwa energetycznego”.

I dodał: „Mam nadzieję, że władze niemieckie i europejskie będą podejmować decyzję w tej sprawie merytorycznie, na podstawie istniejących zasad”.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu br. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne Niemiec i UE. Przewiduje się, że proces certyfikacji Nord Stream 2 zostanie zakończony nie wcześniej niż przed końcem pierwszego półrocza 2022 roku.

Na początku stycznia sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że gazociąg nie zostanie uruchomiony, jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie.

„Myślę, że kluczem do rozwiązania kryzysu gazowego w Europie będzie zapełnienie zbiorników z gazem i zawarcie długoterminowych umów z dostawcami” – oznajmił Szijjarto.

Według niego Rosja jest w tej sferze wiarogodnym partnerem. „Skoro mówimy o energetyce, to muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Rosją. Z mojego doświadczenia wynika, że czego by nie dotyczyły nasze uzgodnienia z Rosją, wszystko jest realizowane terminowo, tak jak się umówiliśmy. Bardzo to szanujemy” – powiedział.

Odnosząc się do głosów krytykujących ścisłą współpracę z Rosją w kwestiach energetycznych, podkreślił, że polityczne deklaracje nie ogrzeją domu w Europie. „Mówię to swoim kolegom, którzy nas krytykują za długoterminową współpracę z Rosją: domu czy mieszkania nie można ogrzać deklaracjami politycznymi. Jedynym sposobem jest gaz ziemny” – oznajmił.

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego pod koniec września 2021 roku. Porozumienie mówi o dostawach 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie przez 10 plus 5 lat (po 10 latach ilość zakontraktowanego gazu może zostać zmniejszona).

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły