Przed branżą energetyczną stoi trudne wyzwanie – transformacja energetyczna. To proces długi i kosztowny, angażujący wiele podmiotów. Nieunikniona jest współpraca partnerów zarówno publicznych, jak i prywatnych. Płynący z Hiszpanii przykład pokazuje, że taka kooperacja może być skuteczna, rozwojowa, a także rentowna.
Transformacja energetyczna – wyzwanie dla strategicznego sektora
Transformacja energetyczna to proces, który dzieje się już tu i teraz, a w najbliższych latach będzie miał kluczowy wpływ na rozwój całej gospodarki. Można dyskutować o słuszności poszczególnych założeń i kierunków tego procesu, natomiast nie można podważyć jego roli dla kondycji europejskiej gospodarki oraz podniesienia poziomu jakości życia kolejnych pokoleń. Główne założenia transformacji to przejście gospodarki w kierunku niskoemisyjnym, zwiększony udział odnawialnych źródeł energii i podnoszenie efektywności energetycznej. Cały proces może przełożyć się nie tylko na obniżenie cen energii, ale także na tysiące nowych miejsc pracy.
To ogromne wyzwanie w globalnej skali, energetyka to sektor strategiczny, kapitałochłonny, dlatego przeobrażanie dotychczasowych czy budowanie nowych, multienergetycznych przedsiębiorstw wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, a także połączenia aktywów wielu podmiotów z różnych dziedzin, o różnej strukturze i formie własności. Niezbędne innowacje i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że konieczne i nieuniknione jest budowanie długoterminowej i strategicznej współpracy pomiędzy podmiotami państwowymi oraz prywatnymi.
Hiszpańska Naturgy: publiczno-prywatna współpraca przynosi efekty
Jest wiele przykładów na całym świecie, że w branży energetycznej doskonale sobie radzą spółki operujące dzięki zaangażowaniu udziałowców publicznych i inwestorów prywatnych. To chociażby Naturgy – hiszpańska spółka infrastrukturalna działająca w tym sektorze. Główni akcjonariusze to publiczny Criteria Caixa oraz prywatne CVC i Global Infrastructure Partners. Naturgy zajmuje się gazem ziemnym i energią elektryczną, na rynku krajowym jej udział w tym pierwszym sektorze wynosi 69 proc. W sumie działa w 30 krajach, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Meksyku, Argentynie, Brazylii oraz Maroku, obsługuje ponad 18 mln klientów i zatrudnia ponad 22 tys. pracowników.
Hiszpańska spółka, jak większość firm działających w sektorze energetycznym, stanęła przed wyzwaniem zredefiniowania jej modelu biznesowego tak, aby jak najlepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości energetycznej, którą wyznaczają założenia zielonej transformacji.
Zaangażowanie prywatnych inwestorów, w tym globalnych funduszy inwestycyjnych, przyniosło bardzo szybko pozytywne efekty biznesowe i pozwoliło obrać nowy kierunek rozwoju (wdrażanie innowacji oraz inwestycje w technologie wspierające odnawialne źródła energii). Realizacja nowego planu strategicznego, która rozpoczęła się wraz z wejściem do firmy nowego inwestora, amerykańskiego funduszu inwestycyjnego CVC w 2018 r., pozwoliła na stworzenie nowej, efektywnej struktury zarządzania, która m.in. uprościła proces podejmowania decyzji i zwiększyła skuteczność prowadzonych działań
Naturgy – transformacja, skuteczność i rozwój
Naturgy od kilku lat skutecznie zmniejsza szkodliwy wpływ na środowisko. Dzięki inwestycji ponad 540 mln euro w 2019 r. firma generuje o 66 proc. mniej odpadów, zużywa 25 proc. mniej wody, zredukowała też CO2 o 16 proc. W następnym roku firma poszła krok dalej. W czerwcu 2020 r. zobowiązała się, że do końca 2022 r. emisja CO2 ma zmniejszyć się o 22 proc., a udział energii ze źródeł odnawialnych w mocach wytwórczych Naturgy ma osiągnąć poziom 34 proc.
Realizując ten plan, spółka odważnie inwestuje w nowe technologie w sektorze energetyki, takie jak np. wodór. W lutym ubiegłego roku koncern przedstawił rządowi w Madrycie projekt budowy 38 stacji paliw wodorowych na poziomie krajowym, które mają umożliwić tankowanie wodoru w miastach i poza nimi. Powinny one zostać uruchomione przed 2025 r. Firma założyła oszczędność nieodnawialnej energii pierwotnej na poziomie 124 GWh/rok oraz roczną redukcję emisji CO2 o ponad 30 tys. ton. Cała infrastruktura, która powstanie w drugim etapie, obejmie 120 stacji paliw wodorowych.
Co więcej, Naturgy – jako pierwsza firma w Hiszpanii – w czerwcu 2021 r. zaczęła wykorzystywać przyjazny dla środowiska odnawialny biogaz tzn. gaz wysypiskowy.
Jak widać, hiszpańska firma skutecznie podąża drogą ku zielonej transformacji, potrafi przy tym poprawiać wyniki oraz parametry operacyjne i poszerzać zasięg na zagranicznych rynkach. W styczniu 2021 r. Naturgy weszła na rynek amerykański poprzez zakup firmy Hamel Renewables, specjalizującej się w produkcji energii słonecznej i jej magazynowaniu, a w Australii zainwestowała w dwie farmy wiatrowe łącznie na kwotę niespełna 300 mln euro.
Orlen podąża za hiszpańskim przykładem
Wszystko to dzięki zgodnej współpracy akcjonariuszy spółki – publicznych i prywatnych. Udało się wypracować jasną i długoterminową wizję rozwoju Naturgy. Dzięki temu spółka efektywnie realizuje inwestycje i wdraża innowacje zarówno na rynku hiszpańskim, jak i globalnie.
Przykład hiszpańskiej firmy pokazuje, że partnerskie zaangażowanie publicznych i prywatnych akcjonariuszy umożliwia z jednej strony dynamiczny rozwój i inwestycje w innowacje, jednocześnie gwarantując realizację stabilnej i długoterminowej strategii. Jest to szczególnie istotne w sektorze energetycznym, kluczowym dla funkcjonowania państwa.
Co ważne, przykład Naturgy pokazuje, że inwestorzy finansowi zachowują się lojalnie wobec akcjonariusza wiodącego – Skarbu Państwa, a co za tym idzie – taka współpraca narodowego i prywatnego kapitału nie oznacza utraty państwowej kontroli.
To dobry przykład, zwłaszcza w obliczu ogłoszonej niedawno współpracy Orlenu z zagranicznymi inwestorami – węgierską grupą MOL oraz Saudi Aramco – największym na świecie producentem ropy naftowej. Orlen uważa , że ten ruch pozwoli polskiej spółce na dalszy dynamiczny rozwój w kraju oraz wzmocnienie się na regionalnym rynku energetycznym, aby z powodzeniem konkurować z zagranicznymi przedsiębiorstwami.