fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.2 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Przedsiębiorcy oczekują spokoju

Gospodarka potrzebuje zmian – z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem o „Polskim Ładzie” i nie tylko rozmawiał Maciej Małek

Warto przeczytać

Jak Pan definiuje priorytety i oczekiwania polskich przedsiębiorców w kontekście powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu po doświadczeniach czasu pandemii?

Przedsiębiorcy w znacznej mierze oczekują spokoju, którego wciąż nie mają. Nie zniknęły jeszcze wszystkie ograniczenia pandemiczne, nie wypłacono rekompensat dla firm zamkniętych w maju i czerwcu ubiegłego roku, a firmy muszą się już mierzyć z wysokimi cenami energii, galopującą inflacją oraz zmianami podatkowymi, które nie dość, że dla znacznej części firm nie są korzystne to jeszcze niechlujność ich wprowadzenia, generuje wiele problemów interpretacyjnych. Dlatego rząd powinien nie wprowadzać stanu niepewności tam, gdzie ma na to wpływ. Pożądane byłyby działania zmierzające do uproszczenia przepisów – chociażby tych, które proponuję w „10 Rzecznika” – jak np. zlikwidowanie większości obowiązków sprawozdawczych dla mikrofirm.

Co w odniesieniu do „Polskiego Ładu” wymaga usprawnień, również w kontekście rekomendacji Pana jako Rzecznika MŚP?

„Polski Ład” jeszcze właściwie nie zdążył wejść w życie (zdecydowana większość pracowników nie dostała jeszcze pensji po zmianach), a już wzbudza szereg kontrowersji. Błędem było tak pospieszne jego uchwalanie. Postulowałem wydłużenie vacatio legis o rok, ale zdecydowano się na pośpieszne wejście w życie przepisów i trzeba gasić pożar.

Proponuję rozwiązanie, które powinno zażegnać problem z naliczaniem składki zdrowotnej w odpowiedniej wysokości. Przedsiębiorcy mogliby bowiem płacić co miesiąc składkę w minimalnej wysokości i co najwyżej dopłacić przy rozliczeniu rocznym w razie ewentualnego przekroczenia dochodów. Liczę, że rząd przychyli się do mojego postulatu.

Czego należy oczekiwać w odniesieniu do efektów pracy sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Deregulacji?

Co do Sejmowej Komisji do Spraw Deregulacji to życzę Posłom, aby ich praca nie zawisła w próżni. Nie jest to pierwsza próba deregulacji prawa przez parlamentarzystów i jak uczy doświadczenie, nie jest to łatwa praca. Znam osobiście Pana przewodniczącego Wróblewskiego, cenię jego kompetencje oraz wierzę w dobre intencje, upór i konsekwencję. Jestem gotowy na szeroką współpracę z Komisją w celu uproszczania prawa gospodarczego. W obecnym czasie jest to bardzo potrzebne naszej gospodarce i firmom z sektora MSP.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »