fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Azja w roku 2022: igrzyska, nowi liderzy, wybory, szczyt G-20…

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy pandemia wkracza w trzeci rok? – rozważa serwis NikkeiAsia w opracowaniu „Witamy w roku azjatyckim”

Warto przeczytać

Największy regionalny portal informacyjny asia.nikkei.com przypomina, że świat wciąż zmaga się z pandemią koronawirusa, ale również inne ważne wydarzenia wypełniają kalendarz tej części świata. Oto co czeka nas w 2022 r. w Azji.

STYCZEŃ

RCEP wchodzi w życie

Wraz z początkiem nowego roku w życie weszło ogromne azjatyckie porozumienie handlowe, znane jako Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze. RCEP obejmuje 15 krajów 10 państw członkowskich ASEAN, a także Australię, Chiny, Japonię, Nową Zelandię i Koreę Południową. Początkowo pakt zaczął obowiązywać w 10 krajach, które zakończyły proces ratyfikacji, w tym w Chinach i Japonii, co w efekcie umożliwi więcej transgranicznych działań gospodarczych.

Hongkong stara się ożywić przepływy IPO

Po spadku w światowym rankingu pierwszych ofert publicznych (IPO) w 2021 r. Hongkong będzie starał się zwiększyć giełdową aktywność poprzez zmiany zasad notowań. Z nowym rokiem Hong Kong Exchanges&Clearing dołączy do wyścigu o przyciągnięcie nowych spółek akwizycyjnych specjalnego przeznaczenia, aby odzyskać przepływy, które obecnie są tracone na rzecz rynków nowojorskich. Inna zmiana zasad ułatwi chińskim spółkom notowanym w Nowym Jorku powrót na rodzimy parkiet poprzez obniżenie wymogów dotyczących minimalnej kapitalizacji i historii notowań.

Singapur nakłada obowiązek szczepień w miejscu pracy

Tylko pracownicy, którzy są w pełni zaszczepieni lub wyleczyli się z COVID-19 w ciągu ostatnich 270 dni, będą mogli wejść do miejsc pracy w Singapurze. Nieszczepieni pracownicy będą musieli pracować w domu. Jest to najnowszy pomysł mający na celu zachęcenie do szczepień. Hongkong natomiast zacznie zabraniać nieszczepionym wstępu do restauracji, kin, siłowni i bibliotek.

Zaprzysiężenie nowej władzy ustawodawczej w Hongkongu

Lojaliści Pekinu zostaną zaprzysiężeni jako ustawodawcy Hongkongu przez szefową rządu Carrie Lam po miażdżącym zwycięstwie w pierwszych w mieście wyborach powszechnych „tylko dla patriotów”. Zaprzysiężenie odbędzie się pod chińskim godłem narodowym, które tymczasowo zastąpiło oficjalne godło Hongkongu w sali Rady Legislacyjnej.

CES powraca do Las Vegas

Największe na świecie targi elektroniki użytkowej po tym, jak w zeszłym roku po raz pierwszy odbyły się tylko w Internecie powrócą do Las Vegas, gdzie ponad 1,9 tys. wystawców, w tym Samsung Electronics, Sony i Intel, zaprezentuje swoją najnowszą ofertę. Na targach pojawią się nowe kategorie, w tym food tech, space tech i non-fungible tokens.

Korea Południowa ustanawia rekord IPO?

LG Energy Solution zamierza pozyskać do 12,8 bln wonów (10,9 mld dolarów) na południowokoreańskiej giełdzie w związku z rosnącym globalnym popytem na baterie do pojazdów elektrycznych. Oferta ma być największym IPO w historii tego kraju, ponad dwukrotnie przewyższając ofertę Samsung Life Insurance o wartości 4,9 bln wonów z 2010 r.

LUTY

Rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Ponad 3,6 tys. sportowców weźmie udział w ponad 100 zawodach Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pekinie i górskim mieście Zhangjiakou. Po raz pierwszy jedno miasto będzie gospodarzem zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk. W 2008 r. Pekin był gospodarzem letniej imprezy. Atmosferę wokół wydarzenia zmąciły wybuch epidemii Omikronu i wezwania do bojkotu w związku z sytuacją w zakresie praw człowieka w Chinach.

MARZEC

Wybory prezydenckie w Korei Południowej

Yoon Seok-youl, kandydat na prezydenta z opozycyjnej Partii Władzy Ludu Korei Południowej, walczy z Lee Jae-myungiem z rządzącej Partii Demokratycznej. Yoon, były prokurator generalny obiecuje, że będzie kierował krajem zgodnie z prawem i zasadami, a nie populistycznymi ideami. Lee, były gubernator prowincji Gyeonggi, uważa, że kraj potrzebuje bardziej radykalnych zmian i obiecał wprowadzić program powszechnego dochodu podstawowego, aby pomóc osobom z marginesu społecznego i pobudzić gospodarkę narodową.

Hongkong wybiera nowego przywódcę

Po burzliwych pięciu latach rządów Carrie Lam, komisja wyborcza zdominowana przez propekińskie elity zadecyduje, kto od lipca będzie pełnił funkcję szefa rządu Hongkongu. Lam nie poinformowała jeszcze, czy będzie się ubiegać o drugą kadencję, ale zmiany prawne dotyczące tworzenia komitetu oznaczają, że opozycja polityczna będzie miała niewiele do powiedzenia w tej sprawie.

KWIECIEŃ

Zmiany na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Główny japoński rynek akcji zostanie podzielony na trzy segmenty, z najwyższym rynkiem Prime złożonym z firm, od których oczekuje się spełnienia wyższych standardów ujawniania informacji w takich obszarach, jak ryzyko zmian klimatycznych. Urzędnicy mają nadzieję, że zmiany te podniosą pozycję giełdy na świecie i przyciągną więcej zagranicznych inwestorów.

Chiny gospodarzem konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej

Delegaci spotkają się na sesjach Konferencji Bioróżnorodności ONZ COP15 w Kunming, w Chinach. Oczekuje się, że forum przyjmie nowe globalne ramy określające długoterminowe cele w zakresie ochrony środowiska, w tym ochronę co najmniej 30 proc. powierzchni lądów i mórz na świecie oraz zwiększenie finansowania o 200 mld dolarów.

MAJ

Hanoi gospodarzem Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej

Wietnam, który od prawie dwóch lat zakazuje wjazdu większości obcokrajowców z powodu pandemii COVID-19, będzie gospodarzem Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej, które zostały przełożone z roku 2021. Około 10 tys. zawodników będzie rywalizować w 40 dyscyplinach sportowych, w tym w piłce nożnej, wyścigach łodzi i lokalnej sztuce walki Vovinam.

Filipiny wybierają nowego prezydenta

Ponad 18 tys. stanowisk będzie do wzięcia, gdy Filipińczycy zagłosują w wyborach powszechnych, aby obsadzić stanowiska od przedstawiciela rady miejskiej do prezydenta. Wśród kandydatów na prezydenta jest Ferdinand Marcos Jr, syn zmarłego dyktatora, urzędująca wiceprezydent Leni Robredo, burmistrz Manili Isko Moreno i gwiazda boksu Manny Pacquiao.

CZERWIEC

Szanghaj gospodarzem Światowego Szczytu Transportu Lotniczego

China Eastern Airlines będą gospodarzem dorocznego walnego zgromadzenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego w Szanghaju. Oczekuje się, że liderzy branży lotniczej będą dyskutować nad normalizacją sytuacji w celu wznowienia podróży międzynarodowych.

LIPIEC

W Japonii odbywają się wybory do izby wyższej parlamentu

Po zwycięstwie premiera Fumio Kishidy w wyborach do niższej izby parlamentu w październiku wyborcy będą mieli szansę ocenić jego pierwszy rok na stanowisku, gdy trzyletnia kadencja wyższej izby parlamentu dobiegnie końca. Wyraźne zwycięstwo dałoby Kishidzie silniejszą pozycję, aby odeprzeć wpływy partyjnej starszyzny, takiej jak poprzednik Shinzo Abe.

SIERPIEŃ

ASEAN obchodzi 55. rocznicę

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej będzie obchodzić rocznicę swojego powstania w 1967 roku. 10-osobowy blok potencjalnie znajdzie się w punkcie zwrotnym, ponieważ jego członkowie zmagają się z utrzymującym się zamieszaniem w Myanmarze, po tym, jak wojsko zdetronizowało wybrany w wyborach rząd Aung San Suu Kyi, oraz z wpływem rosnących napięć na linii USA-Chiny.

WRZESIEŃ

E-sport zadebiutuje na Igrzyskach Azjatyckich

Wschodniochińskie miasto Hangzhou, siedziba grupy technologicznej Alibaba Group Holding, będzie gościć około 10 tys. sportowców rywalizujących w imieniu 45 krajów i regionów podczas 19. Igrzysk Azjatyckich. Wśród 40 reprezentowanych dyscyplin sportowych po raz pierwszy pojawią się sporty elektroniczne, w tym „Dota 2” i „League of Legends”, a także taniec break dance.

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy

W Uzbekistanie na dorocznym szczycie spotkają się przywódcy Szanghajskiej Organizacji Współpracy, bloku z siedzibą w Chinach, aby omówić problemy Afganistanu i inne kwestie bezpieczeństwa, a Iran zadebiutuje jako pełnoprawny członek.

PAŹDZIERNIK

Xi Jinping na kolejną kadencję?

Oczekuje się, że prezydent Chin Xi Jinping zostanie wybrany na nową kadencję jako sekretarz generalny Partii Komunistycznej. Kongres, na którym będzie podjęta decyzja, jest organizowany co pięć lat. Wyznaczy on również kierunki polityki w zakresie gospodarki i innych dziedzin.

Szczyt G-20 na Bali

Indonezja będzie gospodarzem szczytu przywódców Grupy 20 na wyspie Bali, pod hasłem „Odzyskać razem, odzyskać mocniej”. Dżakarta uznała globalną politykę zdrowotną, transformację cyfrową i zrównoważoną transformację energetyczną za kwestie priorytetowe dla swojego przewodnictwa w grupie.

LISTOPAD

Tajwan wybiera nowych burmistrzów

Tajwańscy wyborcy wybiorą burmistrzów, radnych miejskich i wójtów w pierwszych ogólnokrajowych wyborach od czasu, gdy prezydent Tsai Ing-wen wygrała wybory na drugą kadencję w styczniu 2020 r. Wybory te prawdopodobnie będą swoistą sondą przed wyborami jej następcy w 2024 r. Dwóch poprzedników Tsai Ing-wen zdobyło prezydenturę po tym, jak wcześniej byli burmistrzami Tajpej.

Rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce nożnej

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozpoczynają się w Katarze, po raz pierwszy w świecie arabskim. Trzydzieści dwie drużyny narodowe będą walczyć o największą nagrodę w tej dyscyplinie sportu, w turnieju wezmą udział cztery lub pięć krajów z regionu Azji.

Rozpoczyna się COP27

Delegaci z całego świata zbierają się na Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu COP27 w Sharm el-Sheikh, w Egipcie. Chiny i Indie są pod presją, aby zwiększyć swoje zobowiązania do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Przywódcy APEC spotykają się osobiście

Oczekuje się, że przywódcy państw członkowskich Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku spotkają się w Tajlandii pod hasłem „Otwarcie. Połączenie. Równowaga”, po tym, jak w 2021 r. spotykali się tylko wirtualnie.

GRUDZIEŃ

Indie przejmują prezydencję w grupie G-20

Indie po raz pierwszy obejmą przewodnictwo w grupie G-20, przejmując je od Indonezji. Piyush Goyal, minister w rządzie, którego teki obejmują handel i przemysł, sprawy konsumenckie, żywność i dystrybucję publiczną oraz tekstylia, wziął na siebie dodatkową odpowiedzialność za nadzorowanie udziału New Delhi w tym forum międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »