fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

17.7 C
Warszawa
wtorek, 8 października, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Kanada pogłębia relacje gospodarcze z Tajwanem

Tajwan i Ontario zacieśniają więzi. Może to być bardzo korzystne dla obu stron – ocenia „Toronto Star”

Warto przeczytać

Tajwan i Kanada rozpoczęły rozmowy zmierzające do zawarcia Umowy o Promocji i Ochronie Inwestycji Zagranicznych (FIPA). Wydaje się, że to dobra wiadomość, zwłaszcza dla kanadyjskiej prowincji Ontario, która wraz z rządem federalnym powinna uznać znaczenie Tajwanu i nawiązać bliższe relacje z tym azjatyckim krajem.

Powierzchnia Tajwanu niewiele przewyższa powierzchnię wyspy Vancouver, ale mimo to kraj ten jest szóstym pod względem wielkości azjatyckim partnerem handlowym Kanady – piątym, jeśli skupimy się na samym Ontario. Co ważne, w Tajwanie tak jak w Kanadzie szanuje się wolność i prawa człowieka, a także kultywuje demokrację.

W przeciwieństwie do powszechnego na świecie kurczenia gospodarek pod wpływem pandemii koronawirusa gospodarka Tajwanu przechodzi rozkwit. Już w 2020 r. PKB Tajwanu odnotował wzrost o 3,11 proc., co było imponującym i unikalnym wynikiem. W 2021 r. wzrost tylko przyspieszył i PKB przyrósł o 6,1 proc., osiągając najszybsze tempo od dekady. Gospodarcze powodzenie wynika w dużej mierze z ogólnoświatowego zainteresowania produktami technologicznymi Tajwanu.

Przemysł tajwański okazuje się kluczowy w międzynarodowym łańcuchu dostaw technologii, przez co jest niezwykle istotny dla rynku globalnego. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) produkuje ponad połowę półprzewodników na świecie, z kolei Foxconn od wielu lat utrzymuje swoją pozycję lidera oryginalnego wyposażenia (OEM) w elektronice użytkowej. MediaTek to czwarty światowy producent układów scalonych (IC), natomiast ASUS i Acer wspólnie mają 14-proc. udział w światowym rynku komputerów. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie ma Tajwan na polu high-tech.

Pod koniec 2016 r. Tajwan uruchomił Nową Politykę Południowo-Zagraniczną. W jej ramach nawiązał relacje handlowe, a także inwestycyjne z krajami Azji Południowo-Wschodniej oraz Indiami. Azja odgrywa coraz ważniejszą rolę w globalnym wzroście gospodarczym, a Tajwan staje się niezwykle istotnym partnerem handlowym i gospodarczym zarówno dla Kanady, jak i innych krajów i międzynarodowych korporacji. Google, Microsoft, IBM, Amazon, Apple, Meta (Facebook) i Qualcomm założyły w ostatnim czasie biura bądź oddziały na Tajwanie.

Relacje gospodarcze między Tajwanem a Kanadą, a szczególnie Ontario, są już dość szerokie. Ontario eksportuje do Tajwanu przede wszystkim samochody, metale i soję. Z Tajwanu do Ontario trafiają oczywiście komputery, sprzęt telekomunikacyjny i mikroprocesory. Mimo to w 2020 r. całkowita dwustronna wymiana handlowa między Tajwanem a Ontario wyniosła jedynie 3,4 mld dolarów, a od stycznia do sierpnia 2021 r. – 2,7 mld dolarów. Oba regiony zdecydowały się na pogłębienie współpracy, możemy więc spodziewać się wzrostu tych statystyk. Bardzo prawdopodobne są także wzajemne inwestycje, choć kanadyjskie inwestycje tajwańskich firm – między innymi TSMC, Delta International, Bora Pharmaceuticals i LCY Biotech – już w ostatnich latach znacząco wzrosły.

Ontario może wspierać interesy Tajwanu także w sferze dyplomatycznej – popierając jego przystąpienie do Kompleksowego i Postępowego Porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP), a także dokładając starań o pomyślne podpisanie FIPA między Kanadą a Tajwanem. Oczywiście tego typu umowy podlegają jurysdykcji kanadyjskiego rządu federalnego, jednak jej zawarcie będzie korzystne zarówno dla Kanady, jak i dla Ontario w szczególności.

Ontario, chcąc wzmocnić swoje więzi z Tajwanem, mogłoby także utworzyć biuro zajmujące się handlem i inwestycjami w Tajpej. Za jego pośrednictwem Ontario mogłoby także promować swoje produkty oraz przyciągać inwestorów z rynku technologicznego – co świetnie współgra z jego ukierunkowaniem na sztuczną inteligencję, 5G, Fintech, media cyfrowe, cyberbezpieczeństwo i zdywersyfikowane rynki eksportowe.

Współdzieląc wartości demokratyczne i wolnościowe, a jednocześnie uzupełniając wzajemnie swoje struktury gospodarcze, Tajwan i Kanada mogą wiele zdziałać nie tylko dla wzajemnej integracji, ale i rozwoju regionu Indo-Pacyfiku. W tym wysiłku na rzecz wzajemnych korzyści Ontario – będące największą gospodarką Kanady – może odegrać istotną rolę.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły