fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

5 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

„The Jerusalem Post” donosi, że UE wesprze kwotą 657 mln euro budowę „autostrady energetycznej” pomiędzy Azją i Europą

Warto przeczytać

Interkonektor EuroAsia jest proponowanym połączeniem HVDC pomiędzy greckimi, cypryjskimi i izraelskimi sieciami energetycznymi. Ma być elektrycznym połączeniem międzysystemowym o mocy 2 GW za pośrednictwem najdłuższego na świecie kabla podmorskiego o długości 1208 km, tworzącym autostradę energetyczną” pomiędzy Azją i Europą. Na pierwszym etapie, który Unia Europejska wesprze kwotą 657 mln euro, zostanie poprowadzona podmorska linia o długości 898 km łącząca Grecję i Cypr. Cypr jest ostatnim członkiem UE, który pozostaje całkowicie odizolowany od połączeń elektrycznych i gazowych. Pierwszy etap zakończy tę izolację energetyczną i umożliwi przesyłanie energii elektrycznej w obu kierunkach. Przeprowadzona linia osiągnie maksymalną głębokość 3 tys. metrów. To nowy rekord świata dla tego typu projektu. Docelowo interkonektor połączy sieci elektroenergetyczne Izraela, Cypru, Grecji i Europy, zapewniając bezpieczne dostawy energii elektrycznej z cypryjskich i izraelskich rezerw gazu, jak również z odnawialnych źródeł energii.

Spodziewane korzyści społeczno-ekonomiczne to ok.10 mld euro. Budowa linii rozpocznie się w tym roku i według planów zakończy się pod koniec 2025 r. Oczekuje się, że całość zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.

Przeczytaj także:

26 stycznia Unia Europejska oficjalne ogłosiła chęć sfinansowania pierwszego etapu. „Ostatnie miesiące ponownie przypomniały nam, jak kluczowe znaczenie ma dobrze zintegrowany rynek energetyczny UE dla zapewnienia przystępnej cenowo energii i bezpieczeństwa dostaw, a także dla przejścia na czystą energię” – powiedział Kadri Simson, europejski komisarz ds. energii. „Chociaż w ciągu ostatniej dekady poczyniliśmy znaczne postępy w zakresie poprawy połączeń między naszymi rynkami, można i należy zrobić jeszcze więcej. Chcę szczególnie podkreślić znaczenie połączenia międzysystemowego EuroAsia, które położy kres izolacji energetycznej Cypru i połączy go z resztą Europy” – dodał Simon.

Decyzja o sfinansowaniu prac przez UE zapadła niedługo po tym, jak administracja USA Bidena poinformowała Izrael, Grecję i Cypr, że nie popiera proponowanego gazociągu EastMed z Izraela do Europy. Jest to całkiem odmienne stanowisko USA w stosunku do tego zajmowanego przez administrację Trumpa. Stany Zjednoczone nadal jednak popierają powstanie interkonektora EuroAsia.

Promotor projektu EuroAsia Interconnector podziękował europejskim urzędnikom za wsparcie realizacji projektu. Podkreślił jego decydujące i zasadnicze znaczenie jako Europejskiego Projektu Wspólnego Interesu, kończącego izolację energetyczną Cypru.

„EuroAsia Interconnector jest być może najważniejszym projektem infrastruktury energetycznej dla całego Cypru, który zapewnia osiągnięcie celów energetycznych wyznaczonych w kontekście przejścia na zieloną gospodarkę, przyczynia się do zwiększenia penetracji OZE i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz oferuje znaczące korzyści społeczne, gospodarcze i środowiskowe dla konsumentów cypryjskich i europejskich” – powiedział promotor projektu.

Nowe finansowanie zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską, jako część inwestycji o wartości 1,037 mld euro w pięć transgranicznych projektów infrastrukturalnych w ramach instrumentu „Łącząc Europę” na rzecz transeuropejskich sieci energetycznych.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »