fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.8 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Co studiowali najbogatsi ludzie świata?

Czy wyższe wykształcenie jest niezbędne do zdobycia bogactwa? Statystycznie rzecz biorąc tak, chociaż nie jest to regułą. W co najmniej 28 ze 195 państw świata czołowi milionerzy nie ukończyli studiów, a najlepszym przykładem jest Amancio Ortega, hiszpański potentat odzieżowy i założyciel marki Zara, należący do najbogatszych ludzi na świecie. Jednak przeważająca większość (93 proc.) najbardziej majętnych osób w danym kraju ma kwalifikacje akademickie.

Warto przeczytać

Lecz nie wszystkie kierunki studiów wydają się równie dobre. Okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest w ogóle nie studiować, niż podejmować naukę na kierunkach humanistycznych. Spośród posiadających wyższe wykształcenie najbogatszych osób we wspomnianych 195 krajach tylko 4 mają dyplom w zakresie nauk społecznych, podobnie jest w przypadku historii i pedagogiki. Dwunastu studiowało natomiast nauki polityczne. Po drugiej stronie skali znajdują się takie kierunki jak ekonomia, biznes i inżynieria.

Ciekawe wnioski pojawiają się również po przeanalizowaniu listy Forbesa 10 najbogatszych ludzi na świecie z 2021 r.:

Jeff Bezos (Amazon) studiował informatykę i elektrotechnikę.

Elon Musk (Tesla) studiował fizykę i ekonomię.

Bernard Arnault (Louis Vuitton) studiował zarządzanie przedsiębiorstwem.

Bill Gates (Microsoft) studiował prawo (nie ukończył).

Mark Zuckerberg (Facebook – Meta) studiował informatykę.

Warren Buffet (Berkshire Harthway) studiował finanse i ekonomię.

Larry Ellison (Oracle) studiował informatykę.

Larry Page (Google) studiował informatykę.

Sergei Brin (Google) studiował matematykę i informatykę.

Mukesh Ambani (Relience Industries) studiował inżynierię chemiczną.

Wyraźnie widać, że przewagę mają przedmioty ścisłe i inżynieryjne, zwłaszcza związane z technologią komputerową. Wydaje się to logiczne, biorąc pod uwagę, jak duże znaczenie ma nowoczesna technika i informatyka zarówno w przemyśle, jak i życiu prywatnym. Lista potwierdza tylko wniosek, że nauki humanistyczne nie są najlepszym wyborem dla kogoś, kto chce znaleźć się w klubie finansowych potentatów.

Jednak nie warto się poddawać, ponieważ nie tylko wykształcenie czy kierunek studiów mają znaczenie. Większość obecnych multimilionerów zarobiła przede wszystkim na własnej kreatywności i nowatorskim pomyśle, który idealnie trafił w potrzeby klientów. Niezależnie czy był to usprawniony system zakupów, jak w przypadku należącego do Jeffa Bezosa Amazona, czy nowy system projektowania, produkcji i marketingu mody, jaki stał się udziałem Amancio Ortegi. Dobry pomysł na biznes pozwoli ci osiągnąć sukces.

SourceLa Razon

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »