fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wzrost światowego antysemityzmu. „Breitbart” analizuje raport na temat antyżydowskich incydentów w 2021 roku

Światowa Organizacja Syjonistyczna oraz Agencja Żydowska opublikowały coroczny wspólny raport na temat antysemityzmu. Wynika z niego, że w 2021 roku odnotowano na świecie największy od ponad dekady poziom antysemickich incydentów – każdego dnia rejestrowano ich średnio aż dziesięć.

Warto przeczytać

Do prawie co drugiego z nich doszło w Europie. W Stanach Zjednoczonych miało miejsce 30 proc. z nich, jednak autorzy raportu podkreślają, że faktyczna skala problemu może być jeszcze wyższa: „Rzeczywista liczba incydentów jest znacznie wyższa, ponieważ wiele z nich nie jest zgłaszanych przez ofiary ze strachu, a także z powodu braku nadzoru i ścigania ze strony lokalnych władz i organów ścigania” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Warto jednak podkreślić, że w minionym roku „żaden Żyd na świecie nie został zamordowany z powodów antysemickich”.

W samej Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie 2021 r. odnotowano 1,3 tys. antysemickich incydentów, co daje 49-proc. wzrost w porównaniu do wcześniejszego roku. Jednak największy wzrost odnotowały duże amerykańskie miasta, wśród nich zwłaszcza Nowy Jork, gdzie wzrost wyniósł aż 100 proc., a w Los Angeles – 59,2 proc.

Raport opublikowany chwilę przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście informuje także, że większość zliczonych incydentów to przede wszystkim „wandalizm i zniszczenia, graffiti i bezczeszczenie pomników, a także propaganda”.

Przeczytaj także:

„Incydenty przemocy fizycznej i werbalnej stanowiły mniej niż jedną trzecią wszystkich incydentów antysemickich” – napisano w raporcie.

Szczyt incydentów antysemickich w 2021 r. przypadł na maj, kiedy Izrael walczył z grupą terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy.

W raporcie znalazł się także wyraz zaniepokojenia postępującą „trywializacją Holokaustu”, a także tym, że w trakcie wielu ubiegłorocznych protestów przeciwko restrykcjom pandemicznym oraz szczepionkom na COVID-19 odnotowano hasła i symbole „zawierające motywy Holokaustu, takie jak żółta gwiazda”, a także odwoływano się do „antysemickich teorii spiskowych oskarżających Żydów o rozprzestrzenianie pandemii w celu kontrolowania świata”.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ostatnio rezolucję przygotowaną przez Izrael, co nie zdarza się zbyt często. Dotyczyła ona walki z wypaczaniem Holokaustu i zaprzeczaniem mu. „Pomimo ponurych statystyk, w tym roku widzieliśmy również trochę światła emanującego w różnych formach, takich jak przyjęcie przez wiele krajów roboczej definicji antysemityzmu IHRA (Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście), uchwalone prawa dotyczące edukacji o Holokauście, prawa uchwalone w celu zapobiegania używaniu symboli Holokaustu i oczywiście w wojnie z BDS”, podsumował raport.

„Obowiązkiem każdego państwa jest zapewnienie swoim obywatelom bezpieczeństwa i ochrona ich w każdym wydarzeniu, które ma miejsce na jego obszarze, w tym społeczności żydowskiej” – powiedziała szefowa Departamentu ds. Zwalczania Antysemityzmu i Wzmacniania Odporności w Światowej Organizacji Syjonistycznej Raheli Baratz-Rix. „Jednocześnie Izrael zawsze będzie przystanią dla każdego Żyda, który tego zapragnie”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »