fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Pentagon opracowuje strategię w zakresie nowoczesnych technologii wojskowych

Warto przeczytać

Dział badań i rozwoju Pentagonu podjął się opracowania „Narodowej strategii obronnej nauki i technologii”, która będzie obejmować 14 najważniejszych obszarów tematycznych związanych m.in. z technologią kwantową czy bronią hipersoniczną i o energii ukierunkowanej.

Jak tłumaczy to przedsięwzięcie odpowiedzialna za badania i inżynierię Heidi Shyu, „Aby skutecznie konkurować, musimy wyobrazić sobie nasz potencjał wojskowy jako wciąż rozwijający się kolektyw, a nie tylko statyczny spis broni w rozwoju i utrzymaniu. Skuteczna konkurencja polega na zamianie symetrycznego wyścigu zbrojeń na kreatywne zastosowanie nowych koncepcji w ramach innowacji naukowych i technologicznych”.

Obecna strategia będzie opierać się na Strategii Obrony Narodowej na 2022 r., a jej głównym celem będzie wzmocnienie globalnej przewagi armii USA w zakresie technologii.

Przeczytaj także:

14 wyszczególnionych technologii podzielono na trzy kategorie. Pierwsza obejmuje „technologie w zalążku”, takie jak biotechnologia, technologie kwantowe i bezprzewodowe przyszłej generacji oraz zaawansowane materiały. Druga to rozwiązania już dostępne w sektorze komercyjnym. Należą tu m.in. sztuczna inteligencja, zintegrowane systemy sieciowe, mikroelektronika, technologia kosmiczna, a także wytwarzanie i magazynowanie energii odnawialnej, zaawansowane obliczenia i oprogramowanie oraz interfejsy człowiek-maszyna. Ostatnia kategoria dotyczy obszarów specyficznych dla obrony, w tym energii ukierunkowanej, broni hipersonicznej, zintegrowanego wykrywania oraz cybernetyki.

Jak wyjaśnia Shyu, Office of the Undersecretary of Defense for Research and Engineering (OUSDR&E) będzie zajmować się rozwojem krytycznych technologii, a także szybkim wdrażaniem prototypów oraz prowadzeniem wspólnych eksperymentów w celu ich udoskonalania. Wspomina też o reformach w zakresie akwizycji, stwierdzając, że jej biuro będzie wspierać zmiany w „procesach alokacji zasobów Pentagonu i będzie poszukiwać nowych mechanizmów i alternatywnych ścieżek szybkiego wprowadzania technologii w życie”.

Heidi Shyu nie podała wprawdzie szczegółów planowanych zmian, lecz były one dokładnie omawiane przez wojskowych i ustawodawców, którzy wspierają unikalne metody kontraktowania m.in. uprawnienia transakcyjne oraz deklarują potrzebę służb do nabywania technologii szybciej niż obecnie. Notatka nie zawiera też ram czasowych, w których nowa strategia ma zostać wdrożona.

„Dzięki koncentracji wysiłków i inwestycji w tych 14 krytycznych obszarach Departament Obrony przyspieszy przekazywanie kluczowych zdolności służbom wojskowym oraz dowództwu” – czytamy w opracowaniu. „W miarę rozwoju technologicznego Departament będzie aktualizował swoje priorytety”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »