fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Brydż – więcej niż tylko gra

Einstein kiedyś powiedział „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia otacza cały świat”. Ten cytat idealnie obrazuje grę w brydża. Nie wystarczy wiedza i znajomość treści wszystkich książek brydżowych świata, aby być dobrym graczem. Niezbędna jest wyobraźnia i intuicja.

Warto przeczytać

To jedyna gra, w której komputer nie pokonał człowieka. I chyba nie pokona, ponieważ zwycięstwo w brydżu wymaga podjęcia ryzyka, porzucenia schematów oraz uruchomienia fantazji. Tak grają najlepsi. Grali Brytyjczycy w japońskich obozach jenieckich, grali więźniowie w Alcatraz, grali i grają dyplomaci, podróżnicy, studenci, uczniowie, młodzież starsza 60+, gra prawie cały świat, bo brydżyści są wszędzie.

Sama gra w brydża to jedna z najbardziej skomplikowanych gier karcianych, jednak gdy ktoś przebrnie przez naukę zasad, to oddaje jej całe serce. Gra się w parze, dzięki temu brydż uczy współpracy i świadomości, że więcej można osiągnąć, działając wspólnie niż na własny rachunek. W życiu prywatnym i zawodowym często przekłada się to na umiejętność pracy w zespole i łatwość w międzyludzkich.

Brydż był świadkiem niejednej historii miłosnej. Ludzie poznają się, widują na turniejach, przebywają we wspólnym gronie, zakochują się. Dzięki tej grze mają wspólną pasję oraz wspólnych znajomych – klucz do udanego związku. Oczywiście, jak to w życiu bywa, nie wszystkie historie kończą się happy endem; jednak mimo to na turniejach brydżowych można spotkać mnóstwo małżeństw z wieloletnim stażem. Krąży anegdota, że ojciec brydża Ely Culbertson poznał przyszłą panią Culbertson przy zielonym stoliku i początkowo odnosił się do niej z wielką niechęcią, a dopiero jej mistrzowska rozgrywka sprawiła, że stracił dla niej głowę.

Abstrahując od sfery uczuciowej, brydż niepodważalnie uczy myślenia – zarówno analitycznego, jak i strategicznego. Chodzi o przysłowiowe łączenie kropek, czyli analizę wszystkich informacji, które do tej pory otrzymaliśmy, a następnie wyciągnięcie z nich wniosków. W każdej partii brydżowej wcielamy się w rolę Sherlocka, który za pomocą dedukcji odkrywa to, co inni chcą przed nim ukryć.

Przeczytaj także:

Brydż również uczy nieszablonowego myślenia. Wymaga od gracza decydowania na podstawie niekompletnego zasobu informacji. W każdym rozdaniu zawodnik opracowuje plan, który da mu największą szansę na sukces, jednak czasami życie pisze inne scenariusze.  Nie jest to pora na załamanie i wywieszenie białej flagi. Brydżysta szybko reaguje i zmienia strategię, co pomimo przeszkód pozwala odnieść sukces. Jest to podejście nie tylko niezbędne przy stoliku brydżowym, ale również przydatne w życiu każdego człowieka.

Ze względu na te cenne umiejętności brydżystów, gra jest ceniona na Wall Street. Bill Gates umieścił brydża na liście swoich 10 reguł, które pomogły mu odnieść sukces. Uważa, że brydż jest królem wszystkich gier karcianych.

“Bridge helps you think. It’s a game you can play your entire life and keep getting better and better.” – Bill Gates

Innym przykładem brydżysty, który odniósł ogromny sukces na giełdzie, jest Warren Buffet. Mówi, że nie miałby nic przeciwko trafieniu do celi więziennej, jeśli miałby trzech współwięźniów, chętnych do gry w brydża 24 godziny na dobę. Brydż to coś więcej niż tylko gra. To pasja, która łączy ludzi sukcesu.

A tych również w Polsce nie brakuje, ponieważ Polska jest brydżową potęgą. W żadnej dyscyplinie sportu nie mamy porównywalnych osiągnięć. Jesteśmy aktualnymi mistrzami świata Bermuda Bowl – najbardziej prestiżowych zawodów brydżowych; mamy mistrzów Europy i świata we wszystkich kategoriach – od młodzieżowych, przez kategorie kobiet i open, aż po seniorów. Nasi zawodnicy ponad 200 razy zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Mistrzów Europy.

brydż, zawodnicy, gra, rozgrywka, laureaci turnieju
Na zdjęciu złoci medaliści Bermuda Bowl z 2019 roku (od lewej: Bartosz Chmurski, Michał Nowosadzki, Jacek Kalita, Piotr Tuczyński, Grzegorz Narkiewicz i Krzysztof Buras). Fot. Joanna Zalewska.

Ogromnie żałuję, że brydż nie jest tutaj tak rozpowszechniony, jak w Stanach Zjednoczonych. Jest to pasja dla wszystkich od najmłodszych do najstarszych – pasja, która mogłaby być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bo brydż nie zna granic: mogą grać dzieci (7- latkowie z niecierpliwością czekający na kolejne rozdania), ale też dorośli (najstarsza polska aktywna brydżystka miała 103 lata), a w dodatku mogą grać razem, gdyż bariera wieku zanika. Widać pary rodzice-dzieci, ale także dziadkowie-dzieci-wnukowie.

Taki most – „bridge” – międzypokoleniowy

Dla początkujących i chętnych do nauki gry Polski Związek Brydża Sportowego prowadzi programy „Dzieci” i „Brydż 60+”, rozpowszechniające brydża w Polsce. W naszym kraju jest ponad 300 klubów „Brydż60+”. Są to zajęcia adresowane do seniorów początkujących, zaawansowanych i takich, którzy po latach przerwy chcą wrócić do gry niegdyś znanej i lubianej, rozwijającej i zbliżającej ludzi. Polska prowadzi międzynarodowy program brydżowy dotyczący zapobiegania Alzheimerowi. Wyniki są świetne: granie w brydża spowalnia rozwój choroby w większym stopniu niż środki farmakologiczne, a połączenie jednego i drugiego to dopiero sukces – i nadzieja dla chorych i ich rodzin.

Sama zaczęłam grać w brydża zupełnie przypadkiem. Chciałam pójść na kółko matematyczne, ale pomyliłam sale i trafiłam na kółko brydżowe. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale z pewnością jest miłością na całe życie. Brydż pociągnął za sobą lawinę pozytywnych zdarzeń, czyli spotkania, wyjazdy, rozmowy, nowe przyjaźnie, nową wiedzę i umiejętności, stał się nową pasją, a przede wszystkim dał mi nowe spojrzenie na świat. Po mnie nauczyła się grać moja mama, która (choć początkowo sceptyczna) teraz bardzo mnie wspiera jako zawodniczkę. Co więcej, obecnie ona również brydża uwielbia!

Z całego serca namawiam wszystkich do poznania tej pięknej gry. Łączy ona ludzi, uczy nieszablonowego myślenia i współpracy. Spróbujecie?

autor: Joanna Zalewska

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »