Jak poinformował w niedzielę 13 marca Reuters, Wołodymyr Zełenski zwrócił się z apelem skierowanym do cyfrowych gigantów: Microsoft, Oracle i SAP, aby zawiesili techniczne wsparcie dla swoich produktów użytkowanych na rynku rosyjskim. Rzecz idzie nie tylko o liczone w setkach tysięcy komputery wraz z peryferyjnym oprzyrządowaniem, ale o funkcjonowanie utrzymywanych z ich udziałem baz danych, a zwłaszcza tych, zgromadzonych na serwerach bankowych i ubezpieczeniowych potentatów.
Równocześnie prezydent Ukrainy podziękował za udzielone wsparcie portalom internetowym oraz ich providerom, z firmą-matką Facebook’a – Meta. W Twitterowym wpisie Zełenskiego czytamy: „Wojna…, to też zacięta walka w przestrzeni informacyjnej. Chcę podziękować firmie Meta i wielu innym platformom […], które pomagają Ukrainie i stoją z nimi ramię w ramię”.
Przeczytaj także:
- Globalizacja osłabia demokrację i wzmacnia autokratyczne reżimy
- Google Cloud buduje podwodne systemy kablowe, które połączą Bliski Wschód z Europą oraz Azją – informuje „The Jerusalem Post”
- Notowania największej europejskiej firmy software’owej SAP za 2021 rok – pisze „Hispanidad”
- USA/ Media: rosyjscy hakerzy na zlecenie rządu zinfiltrowali ukraińskie systemy komputerowe
- Google zbiera informacje o geolokalizacji mimo zablokowanych ustawień. Nowe pozwy trafiły do amerykańskich sądów – informuje „The Wall Street Journal”
Na pytanie naszej Redakcji, dotyczące aktywności Google Polska w związku ze zbrojną agresją Rosji, uzyskaliśmy informację, że korzystając z kampusu Google for Sturtups w Warszawie, firma stworzyła przestrzeń dla lokalnych organizacji pozarządowych udzielających wsparcia psychologicznego i prawnego uchodźcom. Jednocześnie na prośbę i z pomocą rządu Ukrainy rozpoczęto wdrażanie szybkiego systemu alarmów przeciwlotniczych dla telefonów z systemem android na Ukrainie. Równolegle kontynuowane są działania zmierzające do usuwania w Europie aplikacji Google z rosyjskich mediów państwowych oraz RT i Sputnik z Google Play. Ponadto znacząco ograniczono rekomendacje dla rosyjskich mediów państwowych na platformach Google. Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2022/350 Google usunął RT i Sputnik z wyników wyszukiwania w Unii Europejskiej.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu zaprzestano reklamowania Google w Rosji i wstrzymano większość działań komercyjnych, w tym reklamy w obiektach i sieciach na świecie dla reklamodawców z Rosji. Nadal dostępne są bezpłatne usługi, a mianowicie wyszukiwarka, Gmail i You Tube, jednak wstrzymano nowe rejestracje i płatności w chmurze oraz funkcje zarabiania dla widzów You Tube w Rosji. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i dalsze kroki zależą od jej rozwoju.
Zadaliśmy firmie Google dodatkowe pytania o ich aktywność na rosyjskim rynku, zwłaszcza w kontekście projektów wspierających firmy z sektora energetycznego. Oczekujemy na odpowiedź.