fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.7 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Minister technologii na rzecz wsparcia MŚP w Prawie zamówień publicznych

Polityka zakupowa państwa zmierza do efektywniejszego wykorzystania środków publicznych, przez zapewnienie realnego dostępu do zamówień publicznych rodzimych firm z sektora MŚP. Warunkiem tak pomyślanej zmiany jest odejście od kryterium najniższej ceny na rzecz wspierania rozwiązań przyjaznych środowisku oraz innowacyjnych produktów i usług, w tym budowlanych.

Warto przeczytać

Wehikułem zapewniającym wdrożenie nowej strategii jest w intencji wiceministra Rozwoju i technologii Mariusza Goleckiego, skierowany 15 marca do konsultacji projekt „Zielonej księgi certyfikacji zamówień publicznych”. Okazją do dyskutowania zmian prawnych będzie Europejski Kongres Gospodarczy, którego tegoroczną edycję zaplanowano w dniach 25-27 kwietnia.

Jak informuje resort, co roku z tytułu zamówień publicznych trafia do przedsiębiorstw 200 miliardów złotych, co stanowi blisko 10 proc. PKB. Wytyczne dotyczące nabywania dóbr i usług powinny według autorów projektu usprawnić zarządzanie zakupami w polskim sektorze publicznym. Sformułowane wytyczne mają bowiem charakter obligatoryjny. Standardy pozwolą zoptymalizować proces zakupu na rzecz dostępnych rozwiązań i narzędzi. Korzyści będą obustronne – dla zamawiającego i wykonawcy – w efekcie poprawy konkurencyjności i efektywności.

Zachęta zmierzająca do uwzględniania w specyfikacji zakupowej potrzeb i uwarunkowań lokalnych rynków pozwoli na lepszy dostęp miejscowych firm, szczególnie reprezentujących sektor MŚP. Wzmacnianie ich potencjału rozwojowego i stabilności finansowej dobrze przysłuży się polskiej gospodarce. Zwiększony dostęp do zamówień publicznych wesprze także proinnowacyjne nastawienie, z natury rzeczy właściwe dla tego sektora. Dotyczy to w szczególności rozwiązań przyjaznych środowisku, efektywnych energetycznie i gwarantujących wysoką jakość oferowanych produktów, także w odniesieniu do żywności.

Priorytety państwa

Jeszcze w trakcie prac nad ustawą Prawo zamówień publicznych, która obowiązuje od 1 stycznia ubiegłego roku, zgłaszano postulat uwzględnienia w przepisach połączenia środków wydatkowanych w drodze udzielanych zamówień ze strategicznymi celami polityki gospodarczej Państwa. Stąd obecność przepisu odwołującego się do wymogu przygotowania założeń polityki zakupowej ze strony Państwa. Nadchodzi czas na jej konkretyzację i wdrożenie do praktyki, bo tylko efekt skali gwarantuje rozwój konkurencyjności rodzimego sektora MŚP. Także w odniesieniu do budowy kompetencji pracowników, a w dalszej perspektywie zapewnienia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na europejskim obszarze gospodarczym.

Przeczytaj także:

Praktyki protekcjonistyczne, znajdujące wyraz choćby w ostatnich regulacjach UE dotyczących sektora transportowego, utrudniają bowiem dostęp polskich przedsiębiorców do unijnych rynków, a niekiedy wręcz dyskryminują nasze firmy. Tym samym godzą w podstawy, na których ufundowano Unię, jako wspólnotę suwerennych państw i narodów.

Waga i wielostronne implikacje proponowanych rozwiązań dla możliwości rozwojowych polskiego sektora MŚP sprawia, że będziemy cyklicznie analizować ekonomiczne, organizacyjne i społeczne rezultaty najnowszych rekomendacji zawartych w „Zielonej księdze certyfikacji zamówień publicznych”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »