fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

12 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Historyczna susza w krajach basenu Morza Śródziemnego

Synoptycy przewidują, że marzec, kwiecień i maj będą cieplejsze i bardziej suche niż zwykle. Tymczasem zimowe miesiące też nie przyniosły zbyt obfitych opadów w wielu krajach. Szczególnie sucho było w Maroku, Hiszpanii i Portugalii. Można nawet mówić o historycznie gorącej i suchej zimie. Szczególnie krytyczna sytuacja dotyczy południowo-zachodniej Europy i Maroka.

Warto przeczytać

W weekend 12-13 marca w Cévennes spadł deszcz odpowiadający 3-4 miesiącom normalnego marca. Dużych opadów, a nawet ulew doczekało się w ciągu ostatnich dni kilka krajów basenu Morza Śródziemnego. Météo France poinformowało o „nietypowym” dla tego sezonu epizodzie śródziemnomorskim.

Maroko nie cieszyło się tak dużym deszczem – opady tam były bardziej umiarkowane. Na przykład 15-16 marca w Agadirze spadło do 34 mm deszczu. W całej Hiszpanii odnotowano natomiast łączne opady deszczu przekraczające 10 mm. Rekordy biła Malaga ze 100 mm w dniach od 9 do 15 marca.

Zagrożony okres wegetacyjny

Maroko, a szczególnie jego atlantyckie wybrzeże, przeżywa najgorszy od trzydziestu lat okres suszy. W Tunezji nie jest lepiej: jesienią ubiegłego roku było o 36 proc. mniej opadów niż wynosi średnia dla lat 1981-2010, w grudniu o 27 proc. mniej, a w styczniu o 30 proc. mniej. To sprawiło, że pod koniec zimy, w połowie lutego, zapory były napełnione tylko w 50 proc.

Nawet marcowe opady nie ratują sytuacji w rolnictwie. José Camacho ze Światowej Organizacji Meteorologicznej uważa, że ostatnie deszcze „stanowią niewielką rekompensatę za zimowy deficyt, z której skorzysta głównie drobna roślinność”. „Brak opadów ostatniej jesieni i zimy, kiedy to woda gromadzi się w glebie, oznacza, że nie ma co liczyć na dobry sezon wegetacyjny dla upraw ozimych, takich jak pszenica” – ostrzega.

Sucho w Portugalii i Hiszpanii

Jeśli chodzi o Portugalię, to w jej przypadku można mówić o najsuchszej zimie od 1931 r. W okresie od października 2021 r. do 15 marca 2022 r. łączna suma opadów wyniosła tu zaledwie 277 mm. W połowie marca 77 proc. powierzchni kraju zostało sklasyfikowane przez Portugalski Instytut Morza i Atmosfery jako znajdujące się w stanie „poważnej i ekstremalnej suszy”.

Problematyczna zima dotyczy także Hiszpanii. Spadło tu zaledwie 45 proc. średniej ilości opadów zimowych. Agencja meteorologiczna Aemet podaje, że zima 2021/2022 była drugą najsuchszą i czwartą najcieplejszą od 1961 r. Jesień była również uboga w wodę. Do tego stopnia, że na okres jednego roku, od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r., Aemet ogłosił „sytuację suszy meteorologicznej w całej Hiszpanii”.

Sucha wiosna w Europie Południowej

Aura nie sprzyjała także Korsyce i południowo-wschodniej Francji. To jedna z „dziesięciu najsuchszych zim” od 1959 r. w regionie PACA, Langwedocji-Roussillon i na Korsyce. Météo France podaje, że opady deszczu były „prawie nieobecne” i że 1 marca wilgotność gleby była od 30 do 40 proc. niższa od normy dla trzydziestolecia 1981-2010 od regionu Var do Lazurowego Wybrzeża, na wschodzie Roussillon, w Hérault i wokół Korsyki. Zimą „susza stopniowo rozprzestrzeniała się na wschód, obejmując Dolinę Padu, południowo-zachodnią Kalabrię i Sardynię we Włoszech” – mówi José Camacho.

Météo France uważa, że wiosenne miesiące – marzec, kwiecień i maj – będą „cieplejsze niż normalnie” w całej Europie i „suchsze niż normalnie” w krajach Europy Południowej.

Przeczytaj także:
SourceLa Croix

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »