fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.3 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Chiński juan zasili rezerwy walutowe Banku Izraela. Zmniejszy się udział dolara i euro – informuje American Military News

Bank Izraela, pełniący w tym kraju funkcję banku centralnego, postanowił część swoich rezerw zamienić na chińskiego juana. Zmniejszy natomiast udział amerykańskiego dolara oraz unijnego euro. To pierwsza tego typu decyzja Banku Izraela w historii.

Warto przeczytać

O decyzji izraelskiego banku poinformował Bloomberg, określając ją największą zmianą w bilansie walut rezerwowych od przeszło dziesięciu lat. Wcześniej izraelskie rezerwy lokowane były w dolarach, euro i funtach – obecnie zasilą je chińskie juany, japońskie jeny oraz dolary australijskie i kanadyjskie.

Wcześniejszy udział dolara amerykańskiego w rezerwach walutowych Izraela wynosił 66,5 proc., teraz spadnie do 61 proc. Jeszcze większy spadek zaliczy euro – z 30 do 20 proc. Wzrośnie natomiast – i to niemal dwukrotnie – udział brytyjskich funtów, który ma wynieść prawie 5 proc.

Podobnie 5 proc. rezerw stanowić ma japoński jen, natomiast dolary kanadyjskie i australijskie będą miały po 3,5 proc. udziałów w zasobach walutowych banku. Dwa proc. stanowić będzie natomiast chiński juan.

Skąd decyzja o zmianie składu portfela walutowego? Andrew Abir, wiceprezes Banku Izraela, powiedział, że jest to część zmiany „całych wytycznych i filozofii inwestowania”.

Przeczytaj także:

„Musimy przyjrzeć się potrzebie uzyskania zwrotu z rezerw, który pokryje koszty zobowiązań” – powiedział Abir.

Bank Izraela zmniejsza udział dolara amerykańskiego w momencie, kiedy waluta ta ogólnie traci na popularności jako waluta rezerwowa w różnych bankach centralnych świata. W swoim komunikacie Bloomberg podaje, że z najnowszego badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wynika, iż światowy udział dolara amerykańskiego w rezerwach walutowych jest obecnie na najniższym poziomie od 1995 r. Na tym spadku skorzystały natomiast euro, funt i juan.

Bloomberg twierdzi, że celem Chin jest zwiększenie znaczenia juana w światowych rezerwach walutowych, jednak jest to utrudnione ograniczoną wymienialnością tej waluty oraz jej ścisłą zależnością od chińskich władz.

Mimo tych problemów juan w ciągu ostatnich miesięcy przyciągał coraz większą uwagę. „Wall Street Journal” donosił w marcu, że Arabia Saudyjska rozpoczęła rozmowy z Chinami, które chcą część ropy naftowej kupować w swojej państwowej walucie. Gdyby rozmowy te zakończyły się sukcesem, byłaby to poważna zmiana, ponieważ Arabia Saudyjska od 1974 r. akceptuje jedynie amerykańskie dolary jako środek płatniczy za swoją ropę. To między innymi dzięki tej wyłączności wartość dolara była tak pewna na rynku walutowym.

„Rynek ropy naftowej, a w konsekwencji cały światowy rynek surowców, jest polisą ubezpieczeniową dla statusu dolara jako waluty rezerwowej. Jeśli ta cegła zostanie usunięta z muru, mur zacznie się walić” – powiedział ekonomista Gal Luft z waszyngtońskiego Instytutu Analiz Bezpieczeństwa Globalnego (Institute for the Analysis of Global Security) w wywiadzie dla „Wall Street Journal”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »