fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.3 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Konsultacje Zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych

Czy certyfikaty przyczynią się do poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców?

Warto przeczytać

15 marca 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło Konsultacje Zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych[1].

W dokumencie tym wskazano, że jest to kontynuacja reformy systemu zamówień publicznych. Po uchwaleniu nowej ustawy[2] i przyjęciu przez Radę Ministrów Polityki zakupowej państwa[3] ma nadejść kolejny ważny krok — wprowadzenie certyfikacji wykonawców. Rozwiązanie to ma przyczynić się do dalszego uproszczenia procedur zamówieniowych, czego zdaniem ministerstwa oczekiwać mają zarówno zamawiający, jak i wykonawcy — a także wykonawcy z sektora MŚP.

Rzecznik MŚP jako samodzielny organ ochrony prawa bierze aktywny udział w procesie opiniowania i konsultacji projektów aktów normatywnych, również w zakresie przepisów dotyczących zamówień publicznych, zgodnie z art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców[4].

W przypadku skierowania do opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy, o którym mowa w Zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych, Rzecznik MŚP, po przeanalizowaniu brzmienia proponowanych przepisów, rozważy skierowanie opinii w trybie art. 8 pkt 1 ustawy o Rzeczniku MŚP.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że Rzecznik MŚP podejmował interwencje u Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych m.in. w sprawie wydania wytycznych i rekomendacji dotyczących stosowania instytucji samooczyszczenia przez wykonawców (self-cleaning).

Rzecznik MŚP, 15 marca 2022 r., skierował wystąpienie do Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ministra Rozwoju i Technologii, stanowiące wniosek o podjęcie działań zmierzających do skutecznej ochrony praw przedsiębiorców z sektora MŚP, zwłaszcza wykonujących działalność gospodarczą w branży gospodarowania odpadami (kwestia trybu udzielania zamówienia z wolnej ręki – tzw. in house)[5].

Przeczytaj także:

Uwadze należy także polecić wystąpienie Rzecznika MŚP z 20 kwietnia 2022 r. skierowane do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o wydanie objaśnień prawnych dotyczących art. 455 ust. 1 i 2 w zw. z art. 439 i 440 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych[6] (kwestia waloryzacji umów wz. z m.in. inflacją, a sprawa dotyczy zagadnienia, czy wskazane przepisy prawa odnoszą się wyłącznie do sytuacji prawnej zamawiającego, czy również wykonawcy zamówienia publicznego, w rozumieniu – czy kreują uprawnienie do modyfikacji treści zawartej umowy – wyłącznie po stronie zamawiającego, czy również wykonawcy).

Ponadto należy także zwrócić uwagę na pismo Rzecznika MŚP do Ministra Rozwoju i Technologii, gdzie zawarto prośbę o wydanie objaśnienia prawnego, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców[7], w odniesieniu do art. 15r ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19[8], innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który ustanawia zakaz potrącania kary umownej z wynagrodzenia wykonawcy lub innych jego należności.

Reasumując, abstrahując od konsultacji Zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych, które należy traktować jak swoiste prekonsultacje przed zaprezentowaniem projektu ustawy, należy zauważyć, iż Rzecznik MŚP, jeżeli chodzi o zamówienia publiczne, wskazuje obecnie na fundamentalne zagadnienia, które należy jak najszybciej wyjaśnić, bo niewątpliwie nie przyczyniają się do poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej.

Dr n. pr. Marek Woch Dyrektor Generalny, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

[1] https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/konsultacje-zielonej-ksiegi-certyfikacji-wykonawcow-zamowien-publicznych, dostęp: 1.05.2022 r.

[2] Ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1129.

[3] Uchwała Nr 6 Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie przyjęcia Polityki zakupowej państwa, https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/rada-ministrow-przyjela-polityke-zakupowa-panstwa, dostęp: 1.05.2022 r.

[4] Dz.U. z 2018 r. poz. 648, dalej: ,, ustawa o Rzeczniku MŚP”.

[5] https://rzecznikmsp.gov.pl/samorzad-warszawy-dziala-na-szkode-mieszkancow-wykorzystujac-in-house-w-gospodarowaniu-odpadami/, dostęp: 1.05.2022 r.

[6] T.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1129.

[7] T.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162.

[8] T.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »