fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Filipiny/ Ferdinand Marcos Jr., syn byłego dyktatora nowym prezydentem

Warto przeczytać

Ferdinand Marcos Jr. zostanie prezydentem Filipin – wynika z nieoficjalnych danych państwowej komisji wyborczej. Marcos Jr zdobył blisko 30 mln głosów.

Po podliczeniu 94 proc. głosów – poparło go niemal 56 proc. uprawnionych Filipińczyków. Na jego kontrkandydatkę, obecną wiceprezydent i prawniczkę Leni Robredo, głosowało 28 proc. wyborców.

64-letni Ferdinand Marcos Jr. – znany też pod pseudonimem „Bonbong” – to syn obalonego dyktatora Ferdinanda Marcosa, który rządził w latach 1965-1986. Zarzuca się mu naruszenia praw człowieka, w tym tortury i zabójstwa, a także korupcję na wielką skalę. Przez lata spędzone u władzy rodzina Marcosów przywłaszczyła sobie ok. 10 mld dolarów publicznych funduszy.

„Bonbong” wygrał w duecie z Sarą Duterte-Carpio, córką dotychczasowego przywódcy Rodrigo Dutertego, która ma teraz zostać wiceprezydentką. W kampanii apelował o narodową jedność, a główny nacisk położył na gospodarkę i tworzenie nowych miejsc pracy. W polityce zagranicznej Marcos Jr. widziany jest jako kontynuator polityki Dutertego, skłonny do balansowania pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły