fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.9 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

UE otwiera drogę do wywłaszczania magazynów w przypadku ryzyka niedoboru gazu

Komisja Europejska jest już prawie gotowa do reformy rozporządzenia gwarantującego bezpieczeństwo dostaw gazu w Europie. W tym roku władze wykonawcze UE zamierzają wprowadzić minimalny poziom zapasów w wysokości 80 proc. Planują też wywłaszczenie udziałów lub praw posiadanych w obiektach magazynowych, wobec zarządców będących zagrożeniem dla dostaw.

Warto przeczytać

Ten krok pozwoli m.in. na wywłaszczenie magazynów gazu zarządzanych przez Gazprom. Komisja ds. Energii przewiduje wprowadzenie środków tymczasowych gwarantujących, że tacy operatorzy nie będą mogli sprawować kontroli nad magazynami do momentu zdobycia udziałów. Po tym czasie otrzymają odpowiednie środki wyrównawcze.

Rozporządzenie ma zostać przyjęte na okres pięciu lat, do 2027 r. W tym czasie będą trwały prace nad ostatecznym dokumentem lepiej dostosowanym do nieprzewidzianych wydarzeń związanych z niedoborami dostaw, skokami cen, awariami infrastruktury lub ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a także zdarzeniami geopolitycznymi oraz nagłymi bądź długotrwałymi zakłóceniami dostaw.

Zdaniem władz w Brukseli aktualna sytuacja w sektorze jest poważna. Aby zapełnić magazyny, rozważana jest pomoc państwa. Zgodnie z rozporządzeniem poszczególne kraje będą mogły stosować 100 proc. zniżki w taryfach przesyłowych na podstawie zdolności przesyłowych w punktach wejścia i wyjścia instalacji, co zwiększy atrakcyjność dla operatorów.

Infografika: El Economista

Komisja Europejska zamierza uważnie śledzić poziom zapasów oraz przestrzeganie celów pośrednich, dzięki czemu będzie można podjąć szybkie działania w przypadku pilnej potrzeby, np. w sytuacji, gdyby operatorzy instalacji magazynowych o pojemności ponad 3,5 TWh zapełnili je poniżej poziomu 30 proc. ich maksymalnej pojemności. Przewidywany system ma uwzględniać wszystkie zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw na poziomie krajowym, regionalnym i unijnym, a także umożliwiać krajom nieposiadającym magazynów wzięcie odpowiedzialności za koszty ich zabezpieczenia. Komisja będzie też mogła zmusić poszczególnych członków do zwiększenia zakupów czy podjęcia dodatkowych działań z uwzględnieniem ich poziomu uzależnienia od gazu.

Dodatkowo UE widzi konieczność w zabezpieczeniu sieci magazynowej tak, aby uniknąć zagrożenia dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. W tym celu będzie apelować o przyspieszenie certyfikacji największych obiektów, co pozwoli w szybkim tempie uporać się z kryzysem.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »