fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.9 C
Warszawa
sobota, 14 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Ofensywa latynoamerykańskiej lewicy

Lewica przejmuje władzę w Ameryce Łacińskiej – informuje The New York Times

Warto przeczytać

Pod koniec 2021 r. w Chile i Hondurasie wybory prezydenckie wygrali kandydaci o lewicowych poglądach, zastępując na tym stanowisku przywódców prawicowych. To kolejna tego typu zamiana w Ameryce Łacińskiej. Lewicowi politycy są także faworytami do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Kolumbii i Brazylii. Jeżeli tak się stanie, lewica i centrolewica przejmie władzę w państwach będących sześcioma największymi gospodarkami regionu.

Powodów takiej zmiany jest wiele. Problemy gospodarcze i bieda, rosnące nierówności, nastroje antyrządowe oraz niewłaściwe działania w kwestii pandemii. W Kolumbii stałą przewagę w sondażach utrzymuje były burmistrz Bogoty Gustavo Petro, należący w przeszłości do miejskiej partyzantki.

Lewica obiecuje sprawiedliwszy podział dóbr, lepsze usługi publiczne i znacznie bardziej rozbudowane programy socjalne. Jednak nowi przywódcy napotykają na liczne przeszkody. Przede wszystkim ograniczenia gospodarcze i opozycję ustawodawczą oraz czujnych wyborców pilnie przyglądających się, czy politycy wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Zdaniem analityków wzrost znaczenia lewicy może wzmocnić Chiny oraz osłabić Stany Zjednoczone. USA rywalizuje o wpływy w regionie z tą nową grupą latynoamerykańskich przywódców. Zwłaszcza że w obliczu słabego rozwoju gospodarczego są oni bardziej otwarci na pomoc Pekinu w postaci pożyczek i inwestycji w infrastrukturę. Utrudnia to także Stanom Zjednoczonym dalsze izolowanie autorytarnych lewicowych reżimów w Wenezueli, Nikaragui i na Kubie.

Jak stwierdził Pedro Mendes Loureiro, profesor studiów latynoamerykańskich na Uniwersytecie w Cambridge, w obliczu rosnącej inflacji i stagnacji gospodarczej nowym przywódcom Ameryki Łacińskiej trudno będzie wprowadzić realne zmiany w odniesieniu do głębi problemów. Jego zdaniem wyborcy w pewnym stopniu „wybierają lewicę tylko dlatego, że jest ona w tej chwili opozycją”.

Ubóstwo w regionie, w którym krótkotrwały boom surowcowy umożliwił milionom ludzi wejście do klasy średniej na początku XXI wieku, osiągnęło najwyższy poziom od 20 lat. W kilku krajach bezrobocie jest dwucyfrowe, a ponad 50 proc. pracowników jest zatrudnionych w szarej strefie. Do tego dochodzą skandale korupcyjne, zniszczona infrastruktura i chroniczne niedofinansowanie opieki zdrowotnej i edukacji. To wszystko znacznie osłabia wiarę w rządzących i instytucje publiczne.

Przeczytaj także:

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły