fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.9 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Pięć lekcji z konfliktu w Ukrainie według Sekretarz Armii USA Christine Wormuth

Inwazja Rosji na Ukrainę dostarczyła dowódcom armii USA kilku lekcji na temat przyszłości działań wojennych. Jak twierdzi najwyższy cywilną rangą pracownik wojska, dotyczy to zarówno sposobu dowodzenia, jak i ochrony żołnierzy przed bezzałogowymi statkami powietrznymi i niezabezpieczoną komunikacją.

Warto przeczytać

„Codziennie przyglądamy się temu, co dzieje się na Ukrainie. Obserwujemy co u rosyjskich wojskowych i staramy się wyciągnąć jak najwięcej wniosków z tego, co naszym zdaniem oznacza to dla armii w przyszłości” – powiedziała Christine Wormuth.

Według dowódców amerykańskich konflikt wymagał ogromnego wysiłku modernizacyjnego obejmującego szeroki zakres sprzętu od helikopterów po bezpieczną łączność. Pojawiły się też pytania o możliwość stałej obecności amerykańskich żołnierzy w Europie w celu dalszego odstraszania Rosji. Podczas przemowy na Forum Rady Atlantyckiej Christine Wormuth potwierdziła, że rozmowy są w toku.

„Sednem dyskusji jest to, jaki jest najlepszy i najskuteczniejszy sposób odstraszania. Myślę, że gdy znajdziemy się po drugiej stronie tego konfliktu, zaobserwujemy wzmocnienie naszej pozycji” – powiedziała.

Wormuth zwróciła też uwagę na pięć głównych obszarów, z których wyciągnięto najważniejsze wnioski.

Znaczenie przywództwa na polu walki

Porażki wojsk rosyjskich podkreślają znaczenie przywództwa, szkolenia i dyscypliny. W armii rosyjskiej brakuje silnego korpusu podoficerów, jak ci, którzy pełnią ważną funkcję w siłach amerykańskich. Dodatkowo wielu żołnierzy walczących na Ukrainie to słabo wyszkoleni poborowi. Drogą do sukcesu jest znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia między dążeniem rządu USA do wprowadzenia systemu MOSA a motywacją przemysłu do modyfikacji obecnych zależności biznesowych. 

„Myślę, że okrucieństwa wobec cywili, których dopuszczają się niektórzy z rosyjskich wojskowych, wynikają bezpośrednio z braku szkolenia przywódczego i dyscypliny w ich szeregach” – zauważa pełniąca funkcję sekretarza armii Wormuth. W jej mniemaniu to podoficerowie stanowią kręgosłup armii, a ich znacząca rola w amerykańskich wojskach daje Stanom Zjednoczonym dużą przewagę.

Przeczytaj także:

Rosyjskie dowództwo ma też duże trudności z przekazywaniem zadań na polu walki oficerom niższego szczebla. Prowadzi to do taktycznego paraliżu i jest groźne dla ich życia. Doniesienia wskazują, że do tej pory zginęło na Ukrainie 12 rosyjskich generałów. Powodem było m.in. to, że dowodzili oddziałami znajdującymi się zbyt blisko linii frontu. Wormuth powiedziała, że delegowanie zadań to „mocna strona” armii USA.

Logistyka

Przez cały czas trwania konfliktu rosyjskie wojsko miało problemy z przemieszczaniem sprzętu na polu walki. I to mimo faktu, że Ukraina znajduje się na zachodniej granicy Rosji. Wormuth uznała to za znaczące i zaskakujące niedociągnięcie. W armii USA logistyka jest mocną stroną i będzie niewątpliwie kluczowym czynnikiem w potencjalnym przyszłym konflikcie. Szczególnie dużą rolę odegra na dużych dystansach Indo-Pacyfiku.

„To jeden z powodów, dla których inwestujemy w modernizację statków. Pozwoli to nam przemieszczać zaopatrzenie i personel w całym rejonie pacyficznym, mimo jego wielkości” – powiedziała.

Niebezpieczeństwo związane z łącznością

Komunikacja to kolejny błąd, który popełniają Rosjanie. Żołnierze używają własnych telefonów komórkowych, co daje przeciwnikowi możliwość ich namierzenia.

Armia, a zwłaszcza jej zespół ds. Sieci, w ramach modernizacji pracowała przez ostatnie lata nad maskowaniem sygnałów elektronicznych pochodzących ze stanowisk dowodzenia. Stosowane są też różne, nowoczesne narzędzia sieciowe, które mają zmniejszyć zdolność wroga do lokalizowania wojsk przy pomocy urządzeń elektromagnetycznych. Wormuth uważa, że Rosja pokazała, jak jest to istotne. Jak powiedziała: „Będziemy musieli zastanowić się, w jaki sposób maksymalnie ograniczyć sygnatury naszych formacji na polu walki, ponieważ w przyszłości będzie one bardzo przejrzyste”. Armia powinna też wziąć pod uwagę wszechobecność telefonów komórkowych wśród żołnierzy. „Będziemy musieli się nad tym zastanowić, bo większość naszych młodych żołnierzy przyzwyczaiła się, że wszędzie ma przy sobie telefon” – przyznała Christine Wormuth.

Obrona przed dronami

W trakcie wojny w Ukrainie bezzałogowe systemy udowodniły swoją skuteczność do rozpoznawania terenu, ataków kinetycznych i naprowadzanie artylerii. Siły ukraińskie bardzo skutecznie wykorzystują zwłaszcza turecki Bayraktar TB2, który sprawdził się w rażeniu rosyjskich wojsk pancernych. Armia USA już od dawna zwraca uwagę na zagrożenia związane z dronami. W trakcie konfliktu o Górski Karabach między Armenią a Azerbejdżanem. Gen. James McConville, szef sztabu armii, przyrównał drony do improwizowanych ładunków wybuchowych, które zabijały amerykańskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

„Drony i inne systemy bezzałogowe będą stanowiły dla nas poważne wyzwanie. Dlatego modernizujemy nasze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej”.

Odpowiednie zapasy amunicji

Od początku konfliktu armia amerykańska wysłała na Ukrainę broń o wartości miliardów dolarów, taką jak Javeliny i Stingery. Dowódcy cały czas zajmują się uzupełnianiem zapasów amunicji, zwłaszcza przeciwczołgowej i przeciwlotniczej.

„Ukraina podkreśla, jak ważne jest utrzymanie naszej bazy przemysłowej i zapasów amunicji” – powiedziała Wormuth. „Będzie to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli konflikt się przedłuży” – dodała.

Dwa tygodnie temu Pentagon przyznał spółce Lockheed-Raytheon kontrakt o wartości 309 mln dol. na uzupełnienie amerykańskich zapasów Javelinów. Przyznano też firmie Raytheon 625 mln dol. na zastąpienie Stingerów.

„Rozmawiamy również z przemysłem w szerszym zakresie o tym, co możemy zrobić, aby zgromadzić zapasy niektórych elementów o dłuższym okresie przydatności do użycia. Mogą one w przyszłości zostać użyte w amunicji o krytycznym znaczeniu” – podsumowała Wormuth.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »