fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

13.4 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dlaczego Europa powinna odciąć się od Nord Stream 1?

Warto przeczytać

Jak wyjaśnia w swoim artykule do książki „Diplomatic courier” Olga Biełkowa, dyrektor ds. międzynarodowych i korporacyjnych w Gas Transmission System Operator of Ukraine LLC i była ukraińska parlamentarzystka,Rosja używa energii jako broni geostrategicznej. Gazociąg Nord Stream pozwala jej na walkę z Ukrainą i trzymanie w szachu innych państw Europy.

Ten liczący 1222 km gazociąg (najdłuższy na świecie) rozpoczął przesyłanie gazu do Niemiec w 2011 r. Zbudowany przez Gazprom szybko stał się elementem gry politycznej Kremla i preludium do aneksji Krymu i wschodniej części Ukrainy w 2014 r. W tamtym czasie Zachód nie rozumiał jeszcze głównego celu Rosji, czyli ominięcia Ukrainy i pozostawienia jej jako celu przyszłej agresji. Dziś rosyjskie intencje powinny być znacznie bardziej zrozumiałe.

Od czasu Pomarańczowej Rewolucji w 2004 r. Moskwa planowała odciąć Kijów od możliwości wpływania na jej tranzyt gazu na Zachód. Dzięki Nord Stream 1 mogła ominąć Ukrainę i bez przeszkód wtrącać się w jej sprawy wewnętrzne.

Obecnie Rosja stara się odciąć Ukrainę od wszelkich dostaw gazu, który jest dostarczany do milionów gospodarstw domowych. Szczególnie w sytuacji nadchodzącej zimy miałoby to fatalne konsekwencje nie tylko humanitarne, ale i związane ze zdolnością Kijowa do obrony.

Przeczytaj także:

Jeśli jednak Europa (a zwłaszcza Niemcy) chce okazać pełne wsparcie dla zaatakowanego kraju, to powinna wstrzymać cały tranzyt gazu przez Nord Stream i przekierować go na Ukrainę. Rosja już zagroziła zmniejszeniem dostaw surowca, ale wciąż musi dostarczać gaz Europie, aby utrzymać swoje kontrakty i infrastrukturę techniczną.

Dwa dni przed inwazją wstrzymano uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Gdyby zatrzymano także Nord Stream 1, ukraińska infrastruktura okazałaby się niezbędna, aby Rosja wciąż otrzymywała dochody ze sprzedaży gazu europejskim klientom. Taka sytuacja mogłaby też zniechęcić Moskwę do masowego atakowania systemu rurociągów lub celów cywilnych na Ukrainie. Kiedy Gazprom wysyła gaz do Europy przez Nord Stream 1, płaci opłaty tranzytowe państwu rosyjskiemu, czyli w zasadzie zwraca sobie koszty. Po ewentualnym zatrzymaniu gazociągu musiałby realizować takie płatności dla Ukrainy. W rezultacie rząd ukraiński otrzymałby szacunkowo od 500 mln do 1,8 mld dolarów, które wykorzystano by na pomoc poszkodowanym wojną zamiast na jej finansowanie, jak ma to miejsce obecnie, gdy inkasentem pieniędzy od Gazpromu jest Moskwa.

Takie działanie nie zagroziłoby bezpieczeństwu energetycznemu Europy i świata. Przed budową Nord Steam 1 ukraiński system tranzytu gazu posiadał ponad 140 mld metrów sześciennych rocznej zdolności tranzytowej. Była ta główna droga dostarczania gazu do Niemiec i Austrii, a system miał wystarczającą przepustowość do zaopatrywania Europy.

Wiara, że Nord Stream 1 przyniesie większe bezpieczeństwo energetyczne, okazała się błędna. Europa może jednak sprawić, że ochrona ukraińskiego systemu tranzytowego stanie się kluczowa dla planów Kremla. Rosja musiałaby uznać wpływ, jaki europejskie rządy i konsumenci mają na przyszłość rosyjskiej produkcji gazu, dochodów i długoterminowych kontraktów. Taki sygnał jasno pokazuje, że jeśli Moskwa nie zakończy agresji, to jej sektor energetyczny spotka wieloletnie osłabienie.

Zaprzestanie korzystania z Nord Stream 1 zniweczyłoby rosyjską przewagę gazową, z którą, jak podsumowuje Biełkowa, Ukraińcy muszą się mierzyć każdego dnia. A jej efekty są rozległe: notoryczne bombardowania, masowe okrucieństwa w Buczy czy kompletne zniszczenie Mariupola. To skutki dla ukraińskich dzieci pozbawionych dzieciństwa i przyszłości. Jak konkluduje autorka, jest to przyszłość nie tylko Ukrainy, ale też wolnej i demokratycznej Europy. A pokój i stabilność kontynentu można wesprzeć, odcinając Nord Stream 1 – rosyjską broń energetyczną.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »