fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.1 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francja walczy z inflacją. Rząd przedstawił plan osłon i dopłat

Francuski rząd zaprezentował swój plan walki z rosnącą inflacją. Zestaw środków, które zaproponowano, obejmuje m.in. złagodzenie wzrostu cen energii, rewaloryzację emerytur i świadczeń społecznych oraz wzrost wynagrodzeń urzędników. Zdaniem ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire’a tarcza antyinflacyjna pokazuje, że Francja jest krajem strefy euro, który najlepiej kontroluje wzrost cen — informuje hiszpański serwis Expansión.

Warto przeczytać

Osłona dla taryfy energetycznej

Ceny gazu i energii elektrycznej mają zostać ograniczone. Ceny gazu pozostaną zamrożone do grudnia, natomiast wzrost cen energii zostanie ograniczony do maksymalnie 4 proc. dla osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Do końca roku koszt budżetu państwa w związku z tym mechanizmem wyniesie nawet 15,5 mld euro. Zdaniem ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire’a tego typu inicjatywy pokazują, że Francja jest krajem strefy euro, który najlepiej kontroluje wzrost cen.

Dopłaty do paliwa

Expansión przypomina, że Francja obecnie dopłaca 18 centów do litra paliwa. Przedstawiony plan przewiduje stopniowe zmniejszanie tej dotacji, najpierw do 12 centów od października, a następnie do 6 centów w listopadzie. Koszt dofinansowania paliwa to dla budżetu 800 mln euro miesięcznie.

Plan rządu przewiduje, że dopłata zostanie zastąpiona selektywną pomocą dla tych, którzy wykorzystują swój pojazd do pracy i należą do 50 proc. obywateli o najniższych dochodach, czyli ok. 11 mln rodzin. Dopłata ta będzie wynosić od 100 do 300 euro w zależności od poziomu dochodów i obejmie również premię dla tych, którzy mieszkają 30 lub więcej kilometrów od miejsca pracy lub przejeżdżają ponad 12 tys. kilometrów rocznie w celach zawodowych.

Waloryzacja emerytur i świadczeń socjalnych

Aby przeciwdziałać inflacji, rząd planuje waloryzację emerytur o 4 proc. z terminem wejścia w życie od początku lipca. Będzie to uzupełnienie podwyżki o 1,1 proc., która miała miejsce w styczniu. Dzięki temu wzrost wysokości emerytur zbliży się do czerwcowej stopy inflacji, która wyniosła 5,8 proc. rok do roku.

Przeczytaj także:

O kolejne 4 proc. zwiększą się również świadczenia socjalne, które jeszcze w kwietniu wzrosły o 1,8 proc. Przeliczone zostaną ponownie również stypendia dla studentów, a 8 mln rodzin otrzyma dodatkowe 100 euro, aby zrekompensować szkody wyrządzone przez inflację.

Wzrost wynagrodzeń urzędników służby cywilnej

Również urzędnicy służby cywilnej otrzymają wzrost wynagrodzeń o 3,5 proc., co stanowi największą podwyżkę dla urzędników od 37 lat. To drugi ukłon rządu w stronę tej grupy zawodowej, po zwiększeniu wynagrodzeń o 1,5 proc. na początku tego roku. Wówczas koszt podwyżki wyniósł dla budżetu 3,7 mld euro.

Premie bez składek

W hiszpańskim serwisie ekonomicznym czytamy również, że do tej pory francuskie firmy mogły wypłacać swoim pracownikom wolne od składek premie w wysokości do 2 tys. euro, o ile wynagrodzenie pracownika nie było trzykrotnością płacy minimalnej, czyli wynosiło poniżej 3,9 tys. euro. Nowa propozycja rządu w Paryżu zakłada, że zwolnione ze składek bonusy mogą wynosić do 3 tys. euro.

Limit na cenę wynajmu

Podobnie jak w Hiszpanii — podkreśla Expansión — francuski rząd zdecydował się na ustalenie maksymalnego limitu wzrostu cen wynajmu. W tym przypadku 3,5 proc. Umowy najmu we Francji zawierają wskaźnik, według którego może być przeliczany i zwiększany miesięczny czynsz. Według tego wskaźnika, przed zastosowaniem tego środka, możliwe byłoby podniesienie czynszów nawet o 5,5 proc.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »